Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2011.a hambaraviuudised › Lagritsaga pulgakomm hambakaariese vastu

Lagritsaga pulgakomm hambakaariese vastu

 3 häält
Dental Products Report
23.sept. 2011
Suhkruvabad pulgakommid, mis sisaldavad lagritsajuure ekstrakti, vähendavad oluliselt hambakaariest põhjustavate bakterite hulka, selgub hiljutisest uuringust.

Euroopa Pediaatrilise Hambaravi Akadeemia (European Academy of Pediatric Dentistry) hiljutise uuringu kohaselt vähendavad lagritsajuure ekstrakti sisaldavad suhkruvabad pulgakommid oluliselt hambakaariest põhjustavate bakterite hulka, eriti eelkooliealiste laste seas, vahendab ajakiri Dental Products Report.

Uuring viidi läbi Michigani, Ohio, Indiana, Tennesse jt USA osariikides, analüüsides 66 eelkooliealist last vanuses 2-5 aastat, kellele anti apelsinimaitselist suhkruvaba pulgakommi 2 korda päevas 10 minutiks 3 nädala jooksul.

Uurijate sõnul soovivad nad viia uuringuid läbi suurema arvu laste seas, kellel esineb hambakaariest ja -auke. Hambakaaries on üks enamlevinud haigusi laste seas, see esineb enam kui pooltel 5-17 aastastel lastel, kellel on vähemalt 1 kaariesekahjustus või hambaauk. Uuringu eesmärgiks on leida lihtne ja efektiivne moodus, et tugevdada kaariese ennetamist ning hoida seda kontrolli all.

Uuring näitas Streprococcus mutans (S.mutans) bakteri olulist vähenemist nii 3-nädalase testperioodi jooksul kui 22 päeva pärast seda. See bakter on üks hambakaariese peamisi põhjustajaid.

Süljetestide abil mõõdeti S.mutans bakterite arvu laste suus enne katset ja 3-nädalase testperioodi jooksul ning ka mitu nädalat pärast testperioodi.

Testis osales nii madala, keskmise kui kõrge kaarieseriskiga lapsi, kõige enam vähenes S.mutans bakterite arv kõrge kaarieseriskiga lastel.

Lagritsajuure ekstrakti kasutati uuringus seetõttu, et ka varasemad laborikatsed on tõestanud selle efektiivset toimet S.mutans bakteritega võitlemisel. Lagrits on ka vana Hiina taimeekstrakt, mida on kasutatud toidu maitsestamisel.

Kuigi vajatakse veel lisauuringuid, lastele uus pulgakomm maitses ning seda loodetakse edaspidi edukalt kasutada parema suuhügieeni saavutamiseks, lisaks harjamisele ja niiditamisele.

Inimese suus on ca 700 liiki erinevaid baktereid, millest enamik on ohutud. S.mutans bakterit peetakse aga hambakaariese üheks peamiseks põhjustajaks. See bakter elutseb hammastele kleepunud biofilmis (hambakatus), tarvitab toiduks selles sisalduvaid suhkruid ning eraldab selle käigus happeid, mis hambaemaili söövitavad ja kaariest põhjustavad. Regulaarne hammaste harjamine ja niiditamine koos hambaravi kontrollidega aitavad hoida S.mutansi ja Lactobacillus casei bakterid kontrolli all.