Hambaarst.ee › Õhkabrasioonotsikud

Õhkabrasioonotsikud

 0 häält
Andres LaidrooAndres Laidroo
meditsiinitehnika hooldusinsener
20.mai 2011
Õhkabrasioonotsikud leiavad Eesti hambarstide seas üha laialdasemat kasutamist. Tinglikult võib need jagada 2 alaliigiks - nn soodapritsid ja liivapritsid.

Profülaktilised „õrnad“ õhkarasioonotsikud (rahvakeeles SOODAPRITSID) töötavad söögisooda NaHCO3 baasil valmistatud maitse- ja muude erilisanditega pulbriga ja on mõeldud hammaste poleerimiseks peale skaileriga hambakivi eemaldust, aga ka kergemate hambakivi- ja muude ladestuste ja suures osas ka suitsetamisest ja kohvist tingitud tumenemise vähendamiseks.

Need otsikud paiskavad välja õhu-soodajoa, mida lehvikuna ümbritseb veekardin, mis väldib soodatolmu lendumise ja ühtlasi pisut pehmendab töötlust.

Otsikud ühendatakse õhuinstrumendi vooliku otsa kiirliite abil tavaliselt turbiini asemele, kuid sageli paigaldatakse arstipaneelile selleks ka lisavoolik.

Tuntumad levinuimad soodapritsid on EMS Airflow Handy ja KAVO Prophiflex. KAVO toodab neid vaid oma Multiflex kiirliitele sobiva tagaosaga, kuid EMS toodab enamuse levinumate kiirliidete jaoks (tellida tuleb Teie turbiinide kiirliitele sobiva tagaosaga otsik.

Soodapritsid töötavd hästi ja ummistustevabalt vaid siis kui kui Teie hambaraviseadet toidab kuivatiga kompressor. Väiksem niiskuse mõjul paakumisoht on mikro-graanul pärlsooda kasutamisel (näiteks KAVO ProphiPearl).

 

Karmid õhkabrasioonotsikud (rahvakeeles LIIVAPRITSID) on ette nähtud väiksemate preparatsioonitööde tegemiseks (praod, fissuurid, raskesti ligipääsetavad kohad) ilma hammast oluliselt lõhkumata ning proteesitöödel pindade karestamiseks parema nakkuvuse saavutamiseks.

Suruõhk paiskab otsiku kõvasulamdüüsist välja peene korundpulbri joa (tera suurus 20-80 mkm). Levinumad on KAVO Rondoflex õhkabrasioonotsikud.

Pehmete kudede juhusliku kahjustuse vältimiseks on soovitav kofferdami kasutamine. Kuna korundpulber on väga abrasiivne, peab töötama väga ettevaatlikult, et mitte tervet hambavaapa kahjustada. Tagasipõrkunud pulber tuleb võimalikult lähedalt aspiraatoriga ära imeda.

Peale õhkabrasioon-otsikute kasutamist tuleb imursüsteemi väga põhjalikult suure veekogusega pesta. Soovitav on kasutada keemiliselt neutraalseid imursüsteemide pesuaineid (näiteks Dekaseptol). Eriti ohtlik on peale soodapritsitööd kasutada happelist pesuainet!!!