Küsimus nr 994

Madis küsis (22. jaan 2004)
Olen käinud erinevate arstide vahet nüüd augusti kuust saati, siiani ei ole suht teooriast kaugemale jõutud kuigi ma olen suutnud maksta ära rohkem raha kui maksavad mõned kallimad breketid. Esimene arst pani paika plaani kuidas hambaid nihutada et parandada valehambumus, kuid sõitis välismaale ning suunas mind edasi järgmise arsti juurde. Järgmine arst ilma mingite uuringute tegemiseta ütles ära mida minu hammastega tehakse, põhimõtteliselt oleks esimene arst suutnud lahendada küsimuse vaid breketitega ning 4 tarkusehamba eemaldamisega, millest ma nüüdseks ka lahti olen saanud. Kuid teine tahab lükata nad kõigepealt laiali ja siis loota, et mu alalõug vajub paika. Kui suur on sellise asja tõenäosus üldse?
Ma olen täiesti segaduses nii suurest ravi erinevusest. Peale selle tekitab minus hirmu see et esimene arst uuris ja tegi arvutusi, et mu hambaid paika saada, kuid teine rääkis ainult peale vaatamise põhjal ning tahtis veel kahte hammast ära lükata. Mõlemad arstid on kindlasti väga kompetentsed, kuna mõlemad on õppinud välismaal ning läbinud hulgaliselt kursusi. Kuid ma olen mures oma hammaste pärast, kuna mulle öeldi et mul ei ole väga lihtne juhtum nende hammastega ning pigem olgu see ravi tegemata kui halvasti tehtud, kuna nad on mul reas ning nad vaid kulutavad üksteist valehambumuse tõttu, mingit valu ma ei ole täheldanud. Ennem ei saanud arugi kui hambaarst ütles, et te peaks kontrollimas käima.
Triin Jagomägi vastas (2004-01-23 18:52)
Nagu Te arvata võite, ei saa ka mina Teile ilma diagnostilisi materjale analüüsimata raviplaani teha. Arvan, et mõlemad arstid tegid nende tõekspidamiste ja oskuste järgi kõige parema raviplaani. Kuna arstid on saanud oma koolituse erinevates õppeasutustes ning erinevate juhendajate käe all, siis võivad olla lähenemised konkreetsele hambumusanomaaliale ka erinevad.
Te saate viimasena raviplaani koostanud arsti käest alati küsida kõike, mis puudutab Teie planeeritavat ravi. Kui saate põhjendatud ja Teid rahuldavad vastused oma küsimustele, siis saate ka parema ülevaate, miks midagi tehakse. Kui te jääte ikka umbusaldama arsti ning ei saa täpselt aru,
mida Teie hammastega teha tahetakse, siis on ju nende samade diagnostiliste materjalidega (mis tehti esimese arsti poolt) võimalik minna ka kolmanda ortodondi vastuvõtule. Ravi võiks alustada siis, kui Teil on piisavalt ammendavat informatsiooni oma ravi kohta.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.