Küsimus nr 864

Liinaliis küsis (23. okt 2003)
Tere,
mul on seoses ortodontilise raviga suur mure. Olen 21 aastane, mul on ülemised hambad natuke viltu ja suurte vahedega. Samuti on alumine lõualuu natuke liiga ette kasvanud - ühesõnaga, raske hambumus.
Olen nüüd külastanud kahte erialaarsti, kes kumbki on andnud erinevad ravivõimalused. Üks ütleb, et ainus võimalus on operatsoon, mille ees aga on mul suur hirm. Samas teine pakub välja, et saab ka ilma kirurgilise sekkumiseta. Nimelt on võimalik ülemise hambarea tagumisele poolele spetsiaalne kaar kinnitada, mis hambad õigesse kohta nihutab ja siis hambaid kuidagi suuremaks teha.
Nüüd ei teagi kumb variant on usaldusväärsem, samas aga hambad tahaks korda teha. Kas suurte hmbavahede puhul on ikka võimalik hambaid suuremaks ja ka tihedamaks muuta? Kui palju võiks see maksta?
Triin Jagomägi vastas (2003-10-28 08:23)
Ma arvan, et mõlema ravimeetodiga saab tulemuse. Kirurgilise raviplaani puhul saab parandada ka profiili. Hambavahesid saab sulgeda hammaste üksteisele lähemale nihutamisega või ka hammaste suuremaks ehitamisega.
Sellise vähese informatsiooni põhjal on väga raske Teile soovitada, kumba raviplaani valida. Mõlema raviplaani puhul katsuge raviartilt saada Teid ammendavad vastused ravi puudutavates küsimustes. Oluline on Teie ortodondi poole pöördumise põhjus. Kas ei meeldi teile hambad või ka teie näo profiil. Uurige, millised on mõlema raviviisi plussid ja miinused võimalikud komplikatsioonid, kui pikk on ravi kestus, kas ravi lõppedes tekivad hambaridade vahele õiged kontaktid, mis tagavad õige lõualuude töö. Milliseks muutuvad hammaste kalded?
Mõlema arstiga saate läbi arutada ka alternatiivse raviplaani ning kuulda ära põhjused, miks üks või teine ravitaktika just Teile sobiks. Ja alles siis saate otsustada.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.