Küsimus nr 828

Piret küsis (3. okt 2003)
Olen 28-a. Tahan teada mis mind ootab kui võtan ette oma hambumuse parandamise. Breketi hinnad on teada, aga mis mind ees ootab? Mida mul veel on karta peale paari hamba väljatõmbamise, just karta, nimelt on paaniline hirm ainult tuimestussüsti ees.
Triin Jagomägi vastas (2003-10-09 13:21)
Breketravi karta pole eriti põhjust. Oluline on, et arutaksite oma arstiga koos läbi raviplaani ning kõik raviga seonduvad ebameeldivused ja võimalikud probleemid. Teile on oluline teada, ravi ligilähedast kestust, maksumust, aparaadi tüüpi, aparaadi hooldust, võimalikke komplikatsioone, retensiooniaparaadi tüüpi ja retensiooniperioodi kestust jne.

Kuna ma pole kursis Teie diagnoosi ega ka raviplaaniga, siis väga konkreetsetest asjadest rääkida ei saa. Katsun siis kirja panna üldised probleemid, mis võivad kaasneda breketraviga.

Breketite asetamine hammastele ei ole valus protseduur. Teil on lihtsalt vaja hoida su avatuna umbes pool tundi. Juhul kui tagumistele hammastele asetatakse võrud, siis umbes nädal enne seda protseduuri pannakse hammastest ette ja taha väikesed kummirõngad, mis jäävadki sinna kuni võrude asetamiseni. Hambaid on ebamugav kokku panna ning hambad võivad muutuda natuke hellaks.
Breketitega harjumine võtab ka natuke aega. Alguses on ebamugav huuli sulgeda ja hambad võivad hellad olla. Hammaste hellus kestab umbes nädala. Valutundlikkus sõltub Teie valulävest. Breketsüsteemi elemendid võivad ärritada ka suu limaskesta ning selle vältimiseks on olemas spetsiaalne vaha (müüakse apteegis), mida saab asetada torkivale kohale. Nädalaga peaksite breketitega täielikult ära harjuma. Harjumine võtab täiskasvanutel natuke rohkem aega kui lastel.

Väga oluline breketitega hakkama saamise puhul on hoida ideaalset suuõõne hügieeni. Breketid ise hammast ei kahjusta, kahjustab, aga katt, mis koguneb breketite ümber. Apteekidest on võimalik saada spetsiaalselt breketite hooldamiseks mõeldud hambaharju, ka hambaniidi kasutamine on võimalik. Kõvast toidust tuleks ravi käigus hoiduda, kuna breketid on hammastele kleebitud ning kõvad toiduosakesed võivad breketi hambalt lahti tõmmata. Breketit on võimalik küll ka tagasi kleepida, aga väike ebamugavus seegi.
Erinevate aparaatide puhul on ka erinevate komplikatsioonide võimalused, mille kohta saate täpsemat informatsiooni oma ortodondilt.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.