Küsimus nr 734

Piret küsis (13. juuni 2003)
Olen 30 a., ja soovin korrastada breketitega hambakaart. Ortodont tegi mulle raviplaani (sh kipsmudel ja röntgenpildid) ja soovitas ravi läbi viia. Siiski oleks mul enne ravi alustamist veel mõned küsimused, millele mind rahuldavat vastust ei saanud:

A) kui tõenäoline on, et võivad tekkida komplikatsioonid? olen saanud mõningaid põrutusi lõualuu piirkonda, kas võib juhtuda et ravi tagajärjel tekkib hambajuure kahjustus ja hambad kukuvad välja? kas seda on enne ravi alustamist võimalik ette näha?

B) mul on olnud kalduvus kaariese tekkele, kuigi suuhügieen on hea (hambapesu vähemalt 2 korda päevas, 1 kord hambaniit ja suuvesi). Ei söö ka eriti magusat. Kas breketite panekuga võib juhtuda, et kahjustan hambaid rohkem kui on saadud efekt, nt tekib kaaries?

C) kas oskate soovitada häid ortodonte, kuna minu raviplaani teinud ortodont lahkub Eestist ja ei saa ravi läbi viia?

Tänan väga!
Triin Jagomägi vastas (2003-06-16 16:30)
A) Hambajuure resorbtsioon ortodontilise ravi komplikatsioonna on üks sagedasemaid. Hambajuure resorbtsioon väga väikeses ulatuses kaasneb pea iga ortodontilise raviga. Resorbtsiooni oht on suurem traumaga hammaste ja ebatüüpilise juurekujuga hammaste puhul. Resorbtsiooni oht suureneb ka ravi pikema kestvuse ning patsiendi vanuse tõusuga.
Enne ravi alustamist on võimalik väljaselgitada riskihambad (trauma, ebatüüpiline hambajuure kuju jne) ning neid hambaid ravi käigus hoolikalt jälgida. Ravi pikkust saab kontrolli alla hoida nii arst kui patsient, sooviatav visiitide vahe oleks 4-6 nädalat.
Hambajuure resorbtsiooni korral tehakse hambale juuretäidis ning reeglina resorbtsioon peatub. Selliseid juhtumeid aga tuleb ette väga harva.

B) Breketravi puhul on oht suurem hambaaukude tekkeks, aga seda just suuhügieeni seisukohalt. Breketitega suud saab ka väga edukalt hambakatust puhtaks, aga see võtab rohkem aega ning nõuab ka lisavahendeid (lisaks tavalisele hambaharjale ka spetsiaalne hambavahehari). Võimalik on jätkata ka hambaniidi kasutamist. Hea suuhügieeni puhul risk hambaaukude tekkeks väheneb.

C) Soovitan Teil kindlasti pöörduda spetsialisti poole, kes omab ortodondi kvalifikatsiooni. Ortodondina registreeritud spetsialistide nimekirja leiate: SIIT.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa