Küsimus nr 725

Kadi küsis (7. juuni 2003)
Olen 22 aastane ja probleemiks on vale hambumus (ülemine hambarida). Lapsena kandsin äravõetavat plaati, kuid see tulemusi ei andnud. Viimasel ajal olen mõelnud breketite paigaldamisele. Käisin isegi vastava spetsialisti vastuvõtul. Spetsialist soovis välja tõmmata kaks hammast selleks, et hambaid ritta saada. See pani mind mõtlema - kui tõmmata välja kaks hammast ja paigaldada breketid, siis ei näe ma kuigi esteetiline välja, pigem eemaletõukav. Spetsialist pakkus veel välja, et võiks paigaldada terasest breketid, kuna need on vastupidavamad. Aga samas on nad silmapaistvamad. Valehäbist on raske lahti saada. Peale ülikooli lõpetamist (aasta pärast)tahan realiseerida end mõnel töökohal, aga kes mind sellisena tööle võtab.
Lisaks kardan, et breketid võivad häirida kõnet, põhjustada valu (plaadi kandmine oli juba valus) ja tekitada komplikatsioone. Samas on mu suurimaks unistuseks omada säravat naeratust ja naeratada vabalt hambaid varjamata. Mida Teie minu olukorras teeksite? Jätaksite asja sinnapaika või kaaluksite siiski breketite paigaldamist? Aitäh.
Triin Jagomägi vastas (2003-06-09 11:45)
Hammaste tõmbamist ortodontilise ravi käigus sooritatakse sageli. Breketitega harjumine võtab ka aega. Esimene nädal breketitega võib osutuda päris raskeks. Hambad võivad muutuda hellaks, breketid ja traadid võivad hõõruda ja torkida. Hammaste puhastamine võtab rohkem aega. Peale esimest nädalat breketitega, läheb aga kõik lihtsamaks. Täiskasvanutel võtab
harjumine tavaliselt natukene rohkem aega kui lastel. Reeglina kõnelemist breketid ei häiri. Teile soovitati küll metallbreketeid, aga arvatavasi vähemalt ülemises hambakaares on ka keraamilised breketid võimalikud. Kuid mingilmääral nähtavad on needki.
Täiskasvanute ortodontilist ravi võib teha igas vanuses. Kui te pelgate breketeid kandes konkureerida erinevatele töökohtadele, siis võib ju ravi ka natuke hiljem alustada, kui ülikool on lõpetatud ja töökoht olemas. Kui te vähegi kahtlete ravi alustamise osas, siis võtke natukeseks aeg maha ja veenduge, et Teie soov ravi alustada on kindel. Kui juba alustatud on (st. kaks hammast eemaldatud), siis tuleb see ravitee ka võiduka lõpuni käia.
Peaasi, et jääksite ravi kestvuse osas realistiks, sest väga harva saab soovitud lõpptulemuse kiiremini, kui arst seda planeerinud on. Tihtipeale, aga patsiendid väsivad ja hakkavad soovima kiiremat tulemust või jäävad mingil ajahetkel juba saavutatuga rahule ning soovivad breketeid eemaldada enne ideaalse tulemuse saavutamist.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa