Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 7170

Küsimus nr 7170

Merle küsis (01.veebr. 2016)
Tere! Olen kuulnud, et tehakse ka ajutisi hambakroone. Mis puhul neid tehakse ja kui kaua need vastu peavad? Kui finantsiliselt pole võimalik lubada päris kroone, kas siis saab ka ajutisi kasutada?
hambaarst Triin Kunsing vastas (06.veebr. 2016)
Triin Kunsing
Tere!

Ajutised kroonid on mõeldud üldiselt suhteliselt lühikeseks ajaks nagu ütleb ka nende nimi. Ajutisi kroone on võimalik teha arstil endal või siis lasta teha laboris. Arsti enda tehtud ajutised kroonid ei ole nii täpse liibuvusega hamba servale ning seetõttu neid pikemaajaliselt ei soovita kindlasti kasutada. Selliseid kroone kasutatakse ajal kui lõplikud kroonid laboris valmivad.
Laboris tehtud ajutisi kroone võib nimetada ka plastmasskroonideks. Need on tõepoolest hinnalt odavamad ning kui need on hästi tehtud, siis võib neid parema võimaluse puudumisel kasutada ka pikemaajaliselt. Need ei ole nii tugevad ning aja jooksul muudavad värvi. Plastmasskroonide kasutamise võimalikkus ja mõttekus sõltub ka krooni vajava hamba olukorrast.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
• Esita talle oma küsimus »
• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Triin Kunsing
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega
Seotud asutusega:
Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

Märksõnad:

Vaata lisaks:

Signe küsis
26.jaan. 2002
hambaarst Reet Pallase vastas
29.jaan. 2002
Olen 25-aastane ja mul on äärmiselt nõrgad hambad. Suurim probleem on ülemiste esihammastega, millest neli koosnevad pigem plommist kui hambast endast. Hiljuti lasksin kaht esihammast valgendada: arst lihvis pealmise kihi... ... ilmselt parimaks lahenduseks tihvtköntide peale tehtud kroonid. Selleks puuritakse osa juuretäidisest välja, võetakse ... esihammasteta ringi käia. Selleks tehakse patsiendile ajutised kroonid, mis kohe pärast lihvimist suhu pannakse. Kui ... loe edasi »
Liilia küsis
09.dets. 2004
ortodont Triin Jagomägi vastas
10.dets. 2004
Kui asetetakse esihammaste hambajuurtele paar keraamilist krooni, kas siis saab mulle pärast seda panna hambaklambrid? Kas see ei riku kroone või kas klambrite pidev pingutamine ei murra neid otsast?Keraamilised kroonid soovitaksin panna peale ortodontilist ravi. Kui hambad ... ilma kroonideta olla, siis soovitan asetada ravi ajaks ajutised kroonid (näiteks plastmasskroonid). Ka kroonidega hammastele ... loe edasi »
Piret küsis
20.apr. 2005
hambaarst Timo Paberit vastas
25.apr. 2005
Mul pandi ajutine hambakroon, et ei peaks just ilma hambata ringi jooksma: ) Kuid ma ei saa absoluutselt mingit tahket toitu hammustada, sest see kroon on kuidagi lahtine. Sooviksingi teada,...Ajutised kroonid valmistatakse materjalist, mis ei võimalda väga head ... loe edasi »
Silvi küsis
06.apr. 2006
hambaarst Timo Paberit vastas
09.apr. 2006
Olen 50.a. naine. Ülemistelt hammastelt on kroonid ja sild ära tulnud. On jäänud 3 kroonitud ja 3 lagunenud ... ... teatud juhul võimalik paigaldamise järgselt valmistada ajutised kroonid. Kui kohene koormamine ei ole võimalik, saab ajutiste hammaste "kleepimiseks" kasutada naaberhambaid. Kuna ... loe edasi »
õnnetu küsis
18.apr. 2007
hambaarst Ivo Ost vastas
20.apr. 2007
... ajutine kroon on igeme üles surunud. Peale selle on need kroonid veel ülevalt igeme äärest teravatipulised. Sellist ... Enne kroonide suhu asetamist tavaliselt tehtakse keraamikaga proov, ... loe edasi »
Merilin küsis
04.nov. 2008
hambaarst Triin Kunsing vastas
06.nov. 2008
... on kümme aastat tagasi kahele esihambale paigaldatud kroonid ning ühe esihamba kõrval oleva hamba asemel on krooni ... ... kroone paika enam pole võimalik nihutada. Lause, et kroonid on paigast nihkunud, võib tähendada seda, et krooniservad ... pärast, siis selleks pole põhjust kuna valmistatakse ajutised kroonid. Valu vastu aga on tuimestavad süstid, nii ... loe edasi »
Merilin küsis
06.nov. 2008
hambaarst Triin Kunsing vastas
10.nov. 2008
... küsimus, et kuidas saab teha juureravi, kui hambal on kroonid? Ma pean silmas, et kuidas füüsiliselt juurtele ligi ... ... olla väga lagunenud, võiks eemaldada vana krooni ja teha ajutised kroonid. loe edasi »
Siiri küsis
22.nov. 2009
hambaarst Triin Kunsing vastas
02.dets. 2009
Tere, selline küsimus, et eile minestasin ja kukkusin vastu vanni ja pooleks kaks esimest ülahammast. Hetkel olen Inglismaal ja mul kehtib veel Eesti haigekassa kindlustus ja on olemas ka Euroopa... ... siis tõenäoliselt oleks mõistlik hambad taastada kroonidega. Trauma tagajärjel võib olla kannatada saanud ka ... Lõplike otsuste langetamiseni on võimalik valmistada ajutised kroonid. Ravikindlustus ei kata hambaravi kulusid Eestimaal, ... loe edasi »
Nele küsis
02.okt. 2011
hambaarst Timo Paberit vastas
06.okt. 2011
Tere! Mul on kuu aega tagasi paigaldatud 3 implantaadikruvi alumistele hammastele. Paranemine on toimunud hästi. Samas toimub mul ka ortodondiline ravi paarile ülemisele hambale. Implantaatide arst ütles, et ennem ta... ... ortodontilise ravi ajaks valmistada implantaatidele ajutised kroonid. Sel juhul toimub funktsioon kuid ei ole vajalik kohe püsiva proteesilahenduse paigaldamine! loe edasi »
Reet küsis
30.märts 2012
ortodont Kirsten Nigul vastas
03.apr. 2012
Tere, otsustasin lasta panna keraamilised breketid. Ei põe sellepärast, kuidas hakkan välja nägema. Kõige suurem mure on selles, et aastate jooksul on üsna mitmeid ülemisi hambakaelu parandatud (kaasaarvatud ühte esihammast)... ... raviarstiga ja vajadusel panna ohustatud hammastele ajutised kroonid, peale breketravi vahetada need jäävate kroonide vastu. loe edasi »

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Praegu ei vasta
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Kristin Laugus, hambaarst

Kristin Laugus·Vastused (88)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (609)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Raili Luikmel, hambaarst

Raili Luikmel·Vastused (22)
·Esita küsimus
Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (421)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (184)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (230)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (369)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (128)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (408)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Eliis Vengerfelt, ortodont

Eliis Vengerfelt·Vastused (18)
·Esita küsimus
Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (633)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (283)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"