Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 5747

Küsimus nr 5747

Mona küsis (18.veebr. 2012)
Tere,
paigaldati iseligeeruvad Damon breketid.
Breketite küljes on imepisikesed värvilised täpikesed. Mis otstarve nendel on?
Nimelt 1 täpp läks hambaid pestes kraanist alla.
ortodont Kirsten Nigul vastas (22.veebr. 2012)
Kirsten Nigul
Breketitele kinnitatud värvilised täpid näitavad, millisele hambale breket on mõeldud. Need on vajalikud ainult breketite kleepimise ajaks, et arst teaks, millisele hambale ja mis suunaga breket panna. Täpid eemalduvad esimeste nädalate jooksul.

• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Kirsten Nigul
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.
Seotud asutusega:
Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

Märksõnad:

breketid (559) Damon (41)

Vaata lisaks:

Andra küsis
24.apr. 2010
ortodont Kirsten Nigul vastas
22.veebr. 2012
Tere! Kui arst on teinud raviplaani ja öelnud et pannakse metalsed Damon breketid , kas siis ei olegi võimalust saada keraamilisi? (valged, läbipaistvad, ei tea kuidas kutsutakse)Igal arstil on omad ravipõhimõtted ja omad eelistused breketite osas. Damon süsteemi puhul on olemas ka valged breketid üla- ja alakaarele, nende kasutamise võimaluse kohta peaks küsima oma arstilt. loe edasi »
Monica küsis
04.okt. 2011
ortodont Triin Jagomägi vastas
22.veebr. 2012
Tere, soovin panna endale damoni breketid, aga huvitaks palju on nende maksumus. Panna tahaksin mõlemale hambakaarele. Igas kliinikus on oma hinnakiri ja kalkulatsioon tehakse vastavalt diagnoosile ja raviplaanile. Damoni breketid on kallimad kui tavalised metallbreketid. Täpsema info saamiseks peaksite kindlasti pöörduma konkreetsesse raviasutusse, kus teile tehakse... loe edasi »
Kristiina küsis
03.sept. 2013
ortodont Triin Jagomägi vastas
06.sept. 2013
Mis põhjusel patsiendile Damon-breketid ei peaks sobima? Kas enne ortodondi konsultatsiooni oleks ajakulu optimeerimiseks mõistlik niikuinii tarkusehambad eemaldada? Saan aru, et enamasti peab need ikka ära võtma.Damoni breketid ei sobi patsiendile ainult üksikutel juhtudel, aga siis on pigem raviplaan, mis neid breketeid ei soosi. Nii on see kõikide breketsüsteemide puhul. Tarkusehammaste eemaldamist kohustuslikuks reeglina ei tehta... loe edasi »
Sigrit küsis
17.märts 2011
ortodont Triin Jagomägi vastas
24.märts 2011
... ma pole ikka veel aru saanud, mis vahe on tavalistel ja damonitel. Mõned väidavad, et daemonitega on vähem valu ning ... Ehk ei peaks rääkima konkreetsest firmamärgist vaid siis juba breketite põlvkondadest. Uuema põlvkonna breketid on iseligeeruvad (siia hulka kuulub ka Damoni süsteem). Iseligeeruvatel ei kasutata breketi ja kaare ühendamiseks kummiligatuuri... loe edasi »
Liseth küsis
30.aug. 2013
ortodont Triin Jagomägi vastas
03.sept. 2013
Tere! Sain ülemistele hammastele Damon süsteemiga breketid. Ma sain nii aru, et need on iseliikuvad ja neid pole vaja pingutada, kas see on tõsi?Ei sellist asja küll Damoni breketite puhul ei lubata. Need on iseligeeruvad (mitte iseliikuvad), ehk siis breketitel on spetsiaalne lukusüsteem, mis ühendab neid kaarega. Tavabreketitega võrreldes tuleb breketsüsteemi pingutamas käia... loe edasi »
Liinu küsis
29.märts 2010
ortodont Kirsten Nigul vastas
22.veebr. 2012
... hammastest ees pool ja kõvasti kõrgemal. Sai siis pandud damon'i breketid, eelnevalt sai ruumi tegemiseks välja tõmmatud tarkusehambad. Ravi on siiani kestnud juba üle aasta, hambad ... Horisontaalse lahihambumuse (eest-taha vaates on ülemiste ja alumist hammaste vaheline vahe liiga suur) raviks on mitmeid võimalusi. Üks võimalus on tõesti eemaldada ülakaarelt 2 hammast (paremalt ja vasakult keskjoone sümmeetria... loe edasi »
Maarja küsis
04.mai 2010
ortodont Triin Jagomägi vastas
22.veebr. 2012
Tere! Mul tekkis järgmine küsimus ja olen päris mures. Mulle pandi Damonid 5 kuud tagasi ülemisele hambareale, tarkusehambaid mul polnud ja neid ka välja ei opereeritud. Kui breketid ära võetakse...Kirjas kirjutate et tarkusehambaid teil ei ole! Seda peaksite nüüd oma arstiga täpsustama, et kas hambad on lõualuus või ei ole. Kui hambaid ei ole, siis ei tohiks ka nendest... loe edasi »
Stella küsis
02.dets. 2011
ortodont Kirsten Nigul vastas
22.veebr. 2012
... nädalat tagasi pandi mulle breketid üles hammastele (damon q versioon). Esimised kaks-kolm päeva olid hambad nö. ... Hammaste valulikkus peale breketite panekut sõltub patsiendi tundlikkusest ja asendihäirete suurusest. Mida rohkem viltu on hambad, seda tugevam on surve ja tavaliselt seda suurem ka breketite paigaldamise järgne tundlikkus. Isegi... loe edasi »
Maria küsis
10.sept. 2014
ortodont Kirsten Nigul vastas
19.sept. 2014
Tere! Olen pool aastat kandnud breketeid (Damon) ja ravi kulgeb väga hästi ning plaanipäraselt. Pärast alakaarele breketite panekut olen aga omandanud halva harjumuse suruda üla- ja alakaart omavahel tugevalt kokku....Hammaste kokkusurumine ja hõõrumine üksteise vastu ehk krigistamine on tavaliselt tingitud stressist. Raskematel juhtudel võivad hammastest murduda killud või hambad lithsalt lühemaks kuluda. Probleemist peaks rääkima oma ortodondile, et saaks... loe edasi »
Kassike18 küsis
28.aug. 2009
ortodont Triin Jagomägi vastas
01.sept. 2009
Tere. Mul on üle kahe aasta olnud damon breketid. Mure selles, et ülemine kaar on väga lai kuid ... Juhust on väga raske kommenteerida. Kirjast ei ole ka aru saada, et kas breketid on ikka mõlemas kaares. Loodan et siin ei ole tegu ühe kaare raviga, sest ravida tuleb... loe edasi »

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Praegu ei vasta
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (364)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (607)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Raili Luikmel, hambaarst

Raili Luikmel·Vastused (16)
·Esita küsimus
Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (230)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (181)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (417)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Kristin Laugus, hambaarst

Kristin Laugus·Vastused (88)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (125)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (629)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (408)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Eliis Vengerfelt, ortodont

Eliis Vengerfelt·Vastused (13)
·Esita küsimus
Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (283)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"