Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 5468

Küsimus nr 5468

Liis küsis (15.aug. 2011)
Neli kuud tagasi võeti hammastelt breketid maha. Alumistele hammastele paigaldas ortodont nn traadi ja üleval hammastel kannan ära käivat plaati. Samas ma ei tea miks mulle ei pandud ülemistele hammastele reteinerit, mis oleks fikseeritud, sest mingil määral on kaks hammast nihkunud. Kaugelt seda tähele ei pane, kuid lähedalt saan ma ise aru küll. Ma ei teagi, kas peaks muretsema.
Momendil ehk olen sellega harjunud, sest ilmselt seda ilma breketiteta uuesti paika ei saa, kuna üks hammas on algusest peale suht jonnakas olnud. Kannan endiselt seda plaati, kuid ma ei tea, kas on oht, et see asi läheb veel hullemaks? Käin isegi iga kuu seda reteinerit pingutamas ja sättimas, et oleks korralikult pingul. Aga kuna üks hammas on kiskunud nii "kiiva", et ei lähe enam selle plaadi traadi pihta korralikult, vaid on seal ühe nurgaga. Kas see võib nii olla? Minu ortodont ei ole midagi öelnud.
Või kui pikk on aeg, mil võivad hambad veel paigast uuesti liikuda? Kas kõik see on normaalne? Kannan korralikult seda plaati, kuid hambad liikusid juba esimese kuuga.
Tänan!
ortodont Kirsten Nigul vastas (23.aug. 2011)
Kirsten Nigul
Sobiva reteineri valiku teeb hambaarst. Ülakaarel kasutatske enamasti eemaldatavat reteinerit, kuna alumised hambad toetuvad vastu ülemisi hambaid ja puudub ruum hammaste taha reteineri paigaldamiseks.
Märgates hammaste nihkumist breketite eemaldamise järel, peaks seda kohe oma raviarstiga arutama. Tagasi nihkunud hambad ise paremini rivvi ei lähe. Sageli aitab kiire reteineri traadi korrigeerimine hambad tagasi nihutada.
Meie hambumus muutub kogu elu. Muutused toimuvad nendel inimestel, kellel on tehtud ortodontiline ravi kui ka nendel, kelle ei ole kunagi breketravi teostatud. Ortodontiline ravi ei välista normaalseid eaga kaasasa käivaid muutusi.

• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Kirsten Nigul
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.
Seotud asutusega:
Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

Märksõnad:

reteiner (74) breketid (559)

Vaata lisaks:

Gea küsis
13.apr. 2009
ortodont Triin Jagomägi vastas
02.mai 2011
Tere, Kandsin 9 aastat tagasi nii ülemisi kui alumisi breketeid. Peale breketravi kleebiti hammaste taha reteinerkaar. Arst otsustas reteinerkaared eemaldada, peale seda, kui olin neid umbes 7-8 aastat kandnud. Umbes...Retensiooniaparaadi valik sõltub hambumusanommaliast, raviplaanist ja ka tehnikast, mida arst raviks kasutab. Tänapäeval on retsensiooni väga erinevaid suhtumisi. Üks nendest on, et täiskasvanute ortodontilise ravi puhul kasutatakse eluaegset retensiooni. Samas... loe edasi »
Kätlin küsis
15.dets. 2010
ortodont Triin Jagomägi vastas
20.dets. 2010
Tere Umbes 3,5 aastat tagasi pandi mulle breketid kuna esimesed hambad olid natuke sissepoole kaldu. Vaid ... Tänapäeval hoitakse kleebitud reteinerit hammaste taga väga pikalt, pea kogu elu, kui tahate olla kindel, et ravitulemus ka püsib. Ainult teie enda ortodont oskab öelda, et kui suur on ravitulemuse... loe edasi »
Stella küsis küsis
03.sept. 2011
ortodont Kirsten Nigul vastas
06.sept. 2011
Tere ! Mul võetakse lähiajal ülemised breketid ära ja saan klambrid, all hammastel on seespool traat. ... Peale breketite eemaldamist võib hambaid valgendada. Täpsemat infot sobivate valgendusmeetodite kohta peaks küsima oma hambaarsti käest. Esimesed 4-6 kuud peaks eemaldatavaid reteinereid kandma kogu aeg. Kui ülejäänud 23 tundi ööpäevast... loe edasi »
M küsis
06.veebr. 2012
ortodont Kirsten Nigul vastas
09.veebr. 2012
... Kas on lootust, et mulle pannakse alumisele hambakaarele breketid või muudab see hambumust veel hullemaks vms? Ülemine ... Breketravi kahel hambakaarel korraga võimaldab korrigeerida lisaks hammaste asenditele ka hambumust. Ühe kaare breketite kasutmisel saame tegeleda ainult hambarea sirgendamisega. Muutused hambumuses on võimalikud. Kas hambumus muutub paremaks või halvemaks,... loe edasi »
K küsis
21.nov. 2011
ortodont Kirsten Nigul vastas
24.nov. 2011
Mul võeti ülevalt breketid ära juba üle poole aasta tagasi ja olen sellest saati ... Breketravi tulemuste säilitamiseks mõeldud reteinereid tuleb kanda vastavalt ortodondi soovitustele. Enamasti kantakse ülakaare eemaldatavat reteinerit 6 kuud kogu aeg, edasi öösiti. Tavaliselt vajab reteiner regulaarset kontrolli, kuna traat väsib ja... loe edasi »
Mirjam küsis
08.dets. 2011
ortodont Kirsten Nigul vastas
14.dets. 2011
Mul eemaldati mai kuus breketid. Ravi kestis 1 aasta ja 1-2 kuud. Ma ei tea, kas see ... Ravi pikkus sõltub probleemi raskusest. Mõningstel juhtudel kestab breketravi 1 aasta, rasketes olukordades 3-4 aastat. Kui kõik ravi eesmärgid on saavutatud, pole vajalik breketeid kauem suus hoida. Ravitulemuste säilitamiseks mõeldud... loe edasi »
Liisi küsis
15.dets. 2011
ortodont Kirsten Nigul vastas
21.dets. 2011
Mul võeti ülevalt breketid ära juba 4 aasta tagasi ja olen sellest saati aegajalt ... Ortodontilise ravi tulemuse stabiilsus sõltub paljudest asjaoludest. Mitmed probleemid vajavad eluaegset ravitulemuse säilitamist. Te mainite ka ise küsimuses, et kui Te reteinerit ei kandnud, nihkusid hambad tagasi. Suure tõenäosusega vajate... loe edasi »
Elis küsis
15.aug. 2014
ortodont Triin Jagomägi vastas
20.aug. 2014
Tere. Paar nädalat tagasi võeti mul breketid ära, puhastati ning pandi nii alumiste kui ülemiste ... Selle küsimuse peaksite esitama oma ortodondile, sest tema teab kuidas olid hambad raviga alustades ja kuidas ravi kulges. Kindlasti annab midagi teha, aga kuidas, seda on raske öelda kui arst... loe edasi »
Musi-Mai-Kelluke küsis
04.mai 2015
ortodont Kirsten Nigul vastas
06.mai 2015
... paigaldati 1,5 aastat tagasi Haigekassa kulul Damon breketid ja saan neist varsti lahti... jee :) Tean, et pean ... on mitmesuguseid. Mulle meeldiks läbipaistev kape moodi reteiner, mitte see suulaega. Küsimus oleks, et kas ma saan ... Sobiva reteineri pakub välja ortodont. See sõltub probleemist ja ortodondi eelistustest. Nii plaat kui kape on ühtemoodi tõhusad. Kapesid Haigekassa ei maksa, need peab patsient ise ostma. Kape kestab umbes... loe edasi »
Kerli küsis
15.nov. 2011
ortodont Triin Jagomägi vastas
25.nov. 2011
2011. veebruaris paigaldati breketid (ees 6 ice breketit, külgedel metallbreketid) alumisele ... Kui ravi pooleli jätta siis on üpris tõenäoline et hambad nihkuvad tagasi. Samas hambavahe sulgemine ei võta ortodontiliselt palju aega. Kuna te olete juba teinud ära nii palju tööd breketite... loe edasi »

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Praegu ei vasta
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Kristin Laugus, hambaarst

Kristin Laugus·Vastused (88)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (417)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (364)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (607)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (181)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Raili Luikmel, hambaarst

Raili Luikmel·Vastused (16)
·Esita küsimus
Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (230)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (125)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (408)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Eliis Vengerfelt, ortodont

Eliis Vengerfelt·Vastused (13)
·Esita küsimus
Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (629)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (283)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"