Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 5377

Küsimus nr 5377

Liisa küsis (22.mär 2011)
Juunis on ees põhikooli lõpetamine ja selleks puhuks sooviks ka ilusamat naeratust. Olen lugenud Air-flow ehk soodapuhastuse kohta, kuid sooviks teada, kas see eemaldab ka hambakivi. Kui ei, siis millised oleksid parimad ja vähem valusad viisid hambakivi eemaldamiseks? Suur tänu juba ette.
suuhügienist Terje Altosaar vastas (28.mär 2011)
Terje Altosaar
Parodontoloogilise ravi ulatus oleneb teie hammaste ja igemete hetkeseisust. Mida haigemad on igemed seda tõhusam on ravi ja seda enam ebameeldivamana võite protseduuri kogeda. Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s.t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks.

Põhipunkt paro-ravis on seega katutekkimise eemaldamine. See tähendab seda, et patsienti tuleb õpetada ja motiveerida, et ta oskaks kodus oma suu eest hoolitseda. Kõik, mis segab suuhügieenivõtete läbiviimist tuleb eemaldada.

Parodontoloogilises ravis kasutatakse erinevaid vahendeid hambakivi eemaldamiseks, juurepindade silumiseks ja pindade poleerimiseks. Alustatakse tavaliselt suuremate ladestuste eemaldamisega ultraheli skeileriga, seejärel kasutatakse erinevaid käsiinstrumente sub- ja supragingivaalse kivi eemaldamiseks, ning juurepindade silumiseks. Seejärel võib kasutada soodapuhurit väiksemate ladestuste eemaldamiseks (nt pigmenteerunud fissuuride puhastamisel). Aproksimaalpinnad poleeritakse lihvimisribaga ja puhastatakse hambaniidiga. Pinnad poleeritakse harja või kummiga (madalate pööretega mikromootori otsikuga) ja poleerimispastaga.

Tuleb veelkord toonitada, et paro-ravi annaks tulemusi, on oluline, et patsient hoolitseb oma suuhügieeni eest. Vastasel korral on ravitulemused ajutised.

Kaasaegne paro-ravi on seega ülesehitatud koostööle patsiendi ja hambaravipersonali vahel. Patsient on tegelikult kõige tähtsam osa koostööl, kuna tema hoolitseb selle eest, et hambakatt ei tekiks.• Esita talle oma küsimus »
• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Terje Altosaar
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"
Seotud asutustega:
Blendent Hambaravi Ropkamõisa 10, Tartu, Tartumaa
Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

Märksõnad:

Vaata lisaks:

Leenu küsis
13.sept 2013
suuhügienist Terje Altosaar vastas
19.sept 2013
Tere ! Mul on küsimus , et kas hambakivi eemaldamine on 18 aastasele tasuline ? Ning kas seda võib teha enne alalõualuu operatsiooni, opp tulekul oktoobri lõpus. Hambad olid väga...Tere Leenu Kui Teie poolt külastataval hambaravi kabinetil on Haigekassa leping siis kuni 19 aastastel on ladestuste eemaldamine tasuta. Teenuse eest tasub Haigekassa. Kuna hambakivi ja bakterid aeglustavad haavade paranemist... loe edasi »
Lesja küsis
09.apr 2012
suuhügienist Terje Altosaar vastas
09.apr 2012
... kas nende poolt pakutava protseduuri ajal eemaldadakse ka hambakivi, vastatai mulle eitaval ning lisati, et seda saab teha ... ... teenusega. Enne teenuse läbiviimist peab olema teostatud igemeravi. Pärlipuhastus on ainult hambapinna poleerimine ja ... ja igemetaskust mineraalid ladestuvad selles katus - tekib hambakivi, mis "kasvab" hambakaela mööda järjest sügavamale ... loe edasi »
Maimu küsis
28.okt 2010
hambaarst Reet Pallase vastas
02.nov 2010
Mul on hakanud loksuma alumine esihammas. Olen 46 a. ja ilmselt on mul paradontiit. Konsulteerides oma hambaarstiga, ütles ta, et kaks kõrvalt hammast hakkavad ka peagi loksuma ja need peab... ... poole. Kindlasti ei piisa parodontiidi raviks ühekordsest igemeravist. Haiguse kontrolli all hoidmiseks ja hambaid hambasombus ... loe edasi »
Katsu küsis
01.nov 2010
suuhügienist Terje Altosaar vastas
02.nov 2010
Kas hambakivi eemaldamine maksab alaealisele midagi? ... laste hambaravi teenused on tasutud haigekassa poolt. (ka igemeravi) loe edasi »
Murelik tydruk küsis
10.nov 2010
suuhügienist Terje Altosaar vastas
16.nov 2010
Tere! Mul on selline probleem, et mind ei ole lapsepõlves õpetatud nii, et hambaid tuleb pesta 2x päevas jms. Olen praegu 14, hambaid pesen siis kui meelde tuleb (mingi kord...Mis "pesen siis kui meelde tuleb " puutub, siis see on igaühe vaba valik. Hambahaigus on käitumishaigus ehk ebatervislikust eluviisist põhjustatud haigus. Et hambad terved püsiksid pole vaja muud, kui... loe edasi »
Kadri küsis
11.veeb 2011
suuhügienist Terje Altosaar vastas
15.veeb 2011
Tere, tekkis küsimus, mida kujutab endast täpsemalt ultrahelipuhastus? Kas see on alternatiiv tavalisele hambakivi eemaldamisele, mille käigus lihtsalt hambakivi kraabitakse ära või on tegemist täpselt sama asjaga?Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s. t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks. Hammaskonna mehaaniliseks puhastamiseks on erinevaid võimalusi. Ja valiku... loe edasi »
Triin küsis
28.veeb 2011
suuhügienist Terje Altosaar vastas
01.mär 2011
... järgmine olen 7 nädalat rase kas rasedatele võib teha igemeravi? Ja kui tihti peaksin rasedana oma hambaid puhastama ... Rasedale teostatav igemeravi on väga oluline. Ema suus olevad bakterid võivad ... loe edasi »
Neiu. küsis
20.apr 2011
suuhügienist Terje Altosaar vastas
02.mai 2011
Tere! Probleemiks siis veritsevad igemed. Varem on ka vahel harjates verd tulnud, kuid kuskil nädal aega on asi läinud rohkemaks, kui tugev harjamine teha võiks. Piisab vaid keelega natuke vastu... ... ja igemetaskust mineraalid ladestuvad selles katus - tekib hambakivi, mis "kasvab" hambakaela mööda järjest sügavamale ... läbiviidu). Virtuaalselt on võimatu isegi arvata mis igemeravi võiks maksta. Ravi hind moodustub haiguse ulatuslikkusest ... loe edasi »
Kaire küsis
03.okt 2011
hambaarst Reet Pallase vastas
25.okt 2011
Tere, mul esihammastele oli aasta alguses kogunenud palju hambakivi, mis eemaldati. Hambakivi põhjustas, et 2 eesmist ... Tere Kaire, Hambakivi eemaldamiseks on kindlasti oluline minna hambaarsti vastuvõtule - koduste vahenditega see ei õnnestu. Hambakivi tekib pehmest mikroobiderikkast hambakatust, mis sülje mineraalide mõjul muutub kõvaks hambakiviks. Hambakivi pind... loe edasi »
Stella küsis
13.dets 2011
hambaravi eriarst Kristo Ivanov vastas
21.dets 2011
Tere lp. doktor Kristo Ivanov, Mure on järgmine - emal on suur põletik suus, mis on arvatavasti proteesidest, mis on suus olnud juba üle 5 aasta. Ema enda jutu järgi... ... Küll aga julgeksin ma Teil soovitada emaga minna igemeravi eriarsti ehk parodontoloogi konsultatsioonile, et saada ... loe edasi »

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Esita küsimus
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (389)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (210)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (299)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Kristin Mitt, hambaarst

Kristin Mitt·Vastused (65)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (97)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (564)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (92)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik Foorumi peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (570)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (343)
·Esita küsimus
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (243)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"