Küsimus nr 5210

Maie küsis (14. dets 2010)
Pesen hambaid kaks korda päevas, kasutan suuvett ja mul ei ole juba aastaid ühtegi hambaauku olnud. Kaks päeva tagasi aga avastasin endalegi üllatuseks, et hamba sisepinnal tundub keelega katsudes auguke. See auk on lõikehambas kohe igeme kõrval ning tundub, et hammas on veidi hellemaks muutunud.
Hakkasin hiljuti happelist rooibose teed sageli jooma, kas see võib olla tingitud sellest? Pärast happeliste toitude-jookide tarbimist ei harja ma muidugi kunagi hambaid, sest see kahjustab vaapa.
Terje Altosaar vastas (2010-12-23 12:31)
Tere Maie
Palun pöörduge oma hambaarsti poole. Kahjuks, virtuaalselt ei saa üheselt vastata. Kaldun arvama, et tegemist võib olla tõesti hambaauguga kui ka võib olla valest pesemistehnikast tingitud kulumine.

Mõned tarkuseterad:
Hambahari
• Tõhusaim abimees katuga ehk bakteriga võitlemisel on hambahari. Harjamisel ei loe niivõrd tugevus kui õige harjamistehnika.
• Liiga tugeva harjamise korral taandub igemepiir ning mõne aja pärast muutuvad hambakaelad tundlikuks.
• Harjad on sünteetilisest materjalist, mistõttu need on hügieenilised ja neid
on kerge puhastada.
• Hea hambahari on tihedate pehmete harjastega (soft). Hammaste pesemise
eesmärk on eemaldada hammastelt katt ehk bakterimass, selleks pole tarvis n-ö terasharja ehk kõva hambaharja, mis võib igemeid ja hambaid vigastada.
• Hari võiks olla lühikese, 30–35 millimeetrise peaga, nii pääseb harjama ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse, näiteks purihammaste tagumistele külgedele.
• Hambahari tuleks iga 2–3 kuu tagant välja vahetada, sest ajaga kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hambapind jääb puhastamata.
• Pärast korralikku harjamist tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad, seega on katt hammastelt edukalt eemaldatud. Kui tekib kahtlusi, võib apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise tablettidega kontrollida, milliseid kohti tuleks veelgi hoolikamalt puhastada.

Ainult harjamisest piisab vaid piimahammaste puhastamiseks. Püsivate hammaste harjamisega saab ainult pooled hammastest puhtaks, sest hambahari ei ulata puhastama hammaste vahesid. Alates 12-eluaastast (või lapse suutlikkuse korral ka varem) võiks laps puhastada hambavahesid niidiga.

Korrapärane toitumine annab hammastele võimaluse kaha toidukorra vahepeal "paraneda" (taasmineraliseeruda). sülg neutraliseerib hapete mõju ja uhab hammastelt toiduosakesi. Kasulikku sülge jagub aga küllaldaselt vaid viieks söögikorraks. Jälgige, et te rohkem ei sööks. Ka üks õun või sõõm mahla võrdub ühe söögikorraga.

Söö mineraalaineterikast toitu ning ära liialda süsivesikutega. Alati pole oluline suhkrut sisaldavate maiustuste hulk, vaid see, kui tihti neid süüa ehk kui pikk on aeg, mil kleepuvad magusained hambaemaili katavad.
• Hammaste tervise huvides püüa süüa kuni viis korda päevas, siis jõuab sülg vahepeal neutraliseerida hapete mõju ja uhada hammastelt toiduosakesed.
NB! Suhkruga tee või kohvi joomine ning ksülitoolita närimiskummi närimine läheb kirja söögikorrana.
• Eriti hästi sobivad söögikorda lõpetama puuviljad ja marjad, sest närimine suurendab hammastele kasuliku sülje hulka. Igapäevane hapude tsitrusviljade söömine võib aga põhjustada hammaste lagunemist.
• Hambaid tuleks pesta hommikul ja õhtul pärast sööki, õhtust pesemist ei tohiks kunagi unustada. Üle kahe korra päevas pole vaja hambaid siiski pesta.
• Hambaid ei ole soovitatav pesta kohe pärast söömist, kuna hambaemail
on siis pehme ja hambaharjaga pesemine võib pinda kahjustada.
• Pärast õuna söömist tuleks hambapesuga oodata vähemalt pool tundi,
sest õunas olevad happed nõrgestavad hambaemaili ning hambapasta mõjul hakkab see kuluma

Kauneid Jõule ja palju terveid hambaid
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.