Küsimus nr 4722

Roosika küsis (28. jaan 2010)
Tere! Vaevlen pidevalt aftide käes. Hetkel on jälle 2 tükki korraga suus. Tahtsin küsida, et kas on võimalik, et antibeebipillid võivad neid esile kutsuda. Kuna ma siin paar kolm kuud ei tarbinud neid, siis ei olnud mul mitte ühtegi afti ültse. Aga nüüd peale esimese paki lõpetamist (21 tabl. Logest) tulid kohe jälle 2 tükki korraga suhu. Samas tegin sügise alguse poole üle kuu ajalise punasepäevakübraga vitamiinide kuuri. Nii et ma pole kindel ka ise, et kas need andsid vahepeal siin järgi siis vitamiinide pärast või selle pärast, et ei tarbinud pille. Äkki oskate nõu anda. Ette tänades!
Terje Altosaar vastas (2010-02-03 08:06)
Soovitan külastada oma hambaarsti ja vastavalt kliinilise uuringule leida ravi. Põhjuseid võib olla mitmeid.

Aftid on väikesed valged punase äärisega laigu kujulised lööbeelemendid, mis tekivad suuõõnde - põse sisepinnale, keelele, huultele ja kurgu limaskestale. Aftide tekke vallandajaks võivad olla stress, vitamiinide puudus, igemete haigused, keemiline, mehaaniline trauma ja erinevad infektsioonid.Ka muutused verepildis (raua, foolhappe b-vitamiini puudus, hormonaalsed tasakaaluhäired) võivad olla kaasosalised suu limaskesta haavandite tekkes. Soodumus aftide tekkeks on päritav.

Samas võib olla põhjuseks hoopis Herpes Simplex ehk suusisesed külmavillid. Kui Herpes Simplex avaldub liiga tihedalt siis on võimalik teostada ka üldist viirusevastast ravi. (Perearst annab tab. retsepti) Seega on võimalik vähendada viiruse hulka organismis ning villide ilmnemise sagedust piirata.

Uute haavandite tekke ära hoidmiseks tuleks lihtsalt vältida külmetumist, suu limaskesta vigastamist (nt. põske hammustamist). Tavaliselt löövad sellised lokaalsed hädad välja organismi üldvastupanuvõime langusega. Seega tuleb alati kasuks ka tervislik toitumine, piisav kehaline aktiivsus ja üleliigse stressi vältimne.

Hetkel on oluline, et õhtuti pesete ikka hambaid. Kui igemed on liiga valulikud võite osta ajutiseks kasutamiseks chl, hex suuvett . Ei soovita vahutavaid ja valgendavaid hambapastasid. Vähemalt 1 t enne söömist võib igemetele ja suulimaskestale manustada Aloclair geeli. Aloe vera ekstrakti sisaldav Aloclair© geel moodustab suuõõnde limaskesta kaitsva kihi ning katab mehhaaniliselt tundlikke ja vigastatud pindasid.

Jõudu
Terje
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.