Küsimus nr 425

Kaire küsis (21. okt 2002)
Olen 24-aastane naisterahvas, kevadel hakkas mul valutama parempoole lõua liiges. Perearst määras alustuseks salvi ja palus vähem koormust sellele anda!? Ei aidanud. Siis suunas stomatoloogi juurde. Tema tegi pildi ja rääkis mulle sellist juttu: nimelt on mul paremal pool üleval üks surnud hammas, kuhu lapsepõlves pandi tinaplomm. Kuskil aastal 1997 kukkus see sealt välja ja mulle pandi kruviga uus täidis. Hambast endast on järel vaid õhukesed seinad, seest kõik täidis. Ja arst vaatas nüüd seda plommi ja ütles, et see on mul liiga sile ja liiga madal ja see on mu hambumuse paigast ära nihutanud, õigemini lõualuude puhkeasendi. Et paremapoolne liigesepea on ka väiksemaks kulunud, nagu röntgenipildi pealt näha on. Ja et see panebki valutama. Ta küsis tookord ka seda, kas ma kiristan hambaid või hoian neid tugevalt koos. Väitsin et ei, aga pärast hakkasin ennast jälgima ja nii see oli, ma nühkisin justnimelt seda plommitud hammast, kuna mind häiris tema madalus ja tihtipeale hoian ka hambaid tugevalt ristis koos. Püüan seda teadlikult küll vältida.
Tema pakkus mulle et sellest valust ma muidu lahti ei saa, kui pean sinna peale panema krooni, mis tema arvates läheks mul maksma 2500.- krooni. Ma saan aru, et noorel inimesel on vaja tervisesse investeerida, aga kuna see summa on minu jaosk äärmiselt suur, siis ma sooviks kuulda mõnda muud arvamust, kas ikka on vajalik nii kalli krooni panek, äkki saab ka kuidagi odavamalt. Sest kas siis on garanteeritud, et mul need valud kaovad. Nüüdseks juba raksuvad mul lõualuud jubedalt ja on ikka väga valusad.
Loodan et andsin hea ülevaate ja saan Teilt mingisugust lohutavat ja asjatundlikku nõu!
Lugupidamisega, Kaire
Timo Paberit vastas (2002-10-23 07:58)
Infot on palju, kuid interneti teel on sellise küsimuse lahendamine ja diagnoosi määramine võimatu. Mis puutub sedasorti hammastesse, kus "on järel vaid õhukesed seinad, seest kõik täidis", olen samuti seisukohal, et need tuleks taastada krooniga. Kuna tundub, et tegemist on nn. "suretatud" e. devitaalse hambaga, on oluline ka eelnevalt teada, mis seisukorras on hamba juured, kas neid on ravitud ning kas ravi järgselt on paigaldatud juuretäidised?
Antud probleemse hamba taastamine ainuüksi ei pruugi lahendada liigesega seotud probleeme kuid on sammuks selle poole igal juhul. Lisaks tuleks uurida ka teiste hammaste omavahelisi kontakte ning hambakaarte suhet nii kokku hammustades kui ka mälumisliikumises jne.
Mis puutub ravikuludesse, usun, et alati on võimalik mingisuguseid kompromisse saavutada. Kuna ravi võib osutuda pikaajaliseks, võimaldavad mõned ettevõtted patsientidel töö eest tasuda osade kaupa või sõlmitakse järelmaksulepinguid. Tervise taastamisele kulutatud raha on igal juhul investeering.

----
Raksuvate lõualuude ja hammaste krigistamise kohta tasub lugeda artikleid:
· Alalõualiigese haiguslikud seisundid
· Bruksism paneb hambaid krigistama
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn