Küsimus nr 406

Triinu küsis (8. okt 2002)
Nimelt nagu paljudel teistel sama suur mure, et esimene lõikehammas muutnud suuresti värvi, tehtud temaga uut ja vana parema väljanägemise saavutamiseks, aga ega pole parata varem või hiljem tuleb see käik ette võtta ja endale kroon lasta panna, siit tulenevaltki minu täielik paanika.
Olen vaadanud pilte laminaatidest ja kroonidest ja hästi kurb, et mina saan endale krooni ja mitte laminaadi. Küsingi, et miks on kroonide ja laminaatide paigaldamise lõpptulemusena pilt nii erinev? Kui laminaadid tunduvad niinii loomulikud, siis kroonid kõigil täpselt ühesugused - kuidagi liiga kunstlikud ja massiivsed ja minu meelest on loomulikkusest küll asi kaugel. Olen näinud kroone suus inimestel ja ka ilusaid praeguse aja pilte võrgus. Miks ei tundu kroonid sellised ilusad õhukused nagu oma hambad ja laminaadid?
Hammaste pealt ma kokku ei hoiaks, kui saaksin väga kvaliteetse ja loomuliku tulemuse, aga kas üldse on võimalik ka kõige paremate ja kallimate kroonide puhul saada tõesti loomulikku tulemust? Hambaarstid vastavad siin küll, et ka kroonidega saab väga loomuliku tulemuse, aga mina inimesele suhu vaadates saan küll kohe aru, et kroonid suus :(
Kas minu hirmu kroonide paigaldamise ees on üldse võimalik kuidagi vähendada?
Aitäh.
Reet Pallase vastas (2002-10-09 12:48)
Kroon võib olla täpselt sama ilus nagu uus oma hammas, laminaadiga võrreldes vähemalt sama loomulik. Kroone saab teha mitmetest materjalidest. Esihamba puhul on kõige loomulikum tulemus saavutatav täiskeraamilise krooniga. Sel puhul tehakse kroon ainult portselanist, metalli sisse ei käi. Selline kroon laseb hammast valgustades valgust läbi nagu omagi hambad ja on just sellepärast metallokeraamilise krooni kõrval eelistatud.

Teatavatel juhtudel võib näidustatud olla metallokeraamiline kroon. Aga ka seda ei pruugiks karta - tänapäeval on ka metallokeraamikaga saavutatavad väga head tulemused. Esteetiliselt ja ka biosobivuselt on parimaks metallisulamiks metallokeraamiliste kroonide valmistamisel nn. "kollane kuld", mis jätab kroonile loomuliku kollaka kuma. Metalli peale tuleb loomulikult keraamika, mille värv valitakse just Teie hammaste järgi.

Ja veel - sageli tehakse tänapäeval kroone just esteetika pärast. Tahetakse muuta hammaste kuju, värvi, teatava piirini isegi asetust. Tulemused on ilusad ja esteetilised. Tihti ei pruugi hambaarstki inimesele otsa vaadates aru saada, et tolle hambad on kroonitud. Rääkimata teistest teda ümbritsevatest inimestest. Need kroonid, mis kohe esmapilgul vaatajale tehiskroonidena paistavad, on tavaliselt kas ammu tehtud või saab neid ka paremini teha.
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn