Küsimus nr 274

Kerli küsis (10. mai 2002)
Tere, minu poolt veel üks küsimus!
Kahjuks ei ole ma päris kindel, kas hambaarst on see õige inimene vastama, kuid ehk teate aidata.
Juba poolteist aastat on mul mure sellega, et minu alalõug kisub krampi. Algas see umbes samal ajal, kui hakkas kasvama minu tarkusehammas, kuid ma ei tea, kas see on vaid kokkusattumus või mitte. Igatahes on mu lõuad nüüd alatasa mulle vaeva valmistanud. Esimestel kuudel oli kramp hullem, see tähendab, et kui lõug läks krampi (ka näiteks hambaarsti juures), siis oli valus ja ei saanud miskit eriti ette võtta. Kramp läks üle peale vasakule-paremale liigutamist ja seda mõne minuti pärast. Nüüdseks on asi selles suhtes muutunud, et krampe iseenesest nii tihti ei teki, kuid lõuad teevad nt nätsu või juurvilja närimisel "lärmi", seda nii, et ka kõrval istujad kuulevad ning nt peale suure porgandi närimist on lõuad väga hellad ning nagu liigesest välja (kahjuks ei oska täpselt kirjeldada). Minu küsimus on, et millest selline asi üldse järsku tekkida võib ning kaua see kestab või kuidas see edasi võib muutuda? (Ah jaa, teinekord tundub lõug krampi minevat ka nt tugeva erilise maitse puhul, seda just alkoholi tarbides, nt vein.) Kui oma hambaarstile või perearstile sellest rääkisin, siis ei osatud eriti midagi vastata ning arvati, et vast olen lihtsalt külmetunud.

Suur tänu vastamast!
Kerli
Timo Paberit vastas (2002-05-31 08:53)
Sedasorti kirjeldus viitab probleemidele alalõualiigestes. "Lärm" nendes tekib liigeste ebaõigel funktsioneerimisel. Ka alalõua krampikiskumine on seotud liigeste nn. lukustumisega. Sedasorti probleem ei teki järsku ning ei kao iseenesest. Oluline on välja selgitada, millest vale funktsioneerimine on tingitud. Põhjuseks võivad olla: vale hambumus, nn. "kõrged" täidised, hammaste vahelised kontaktid, mis takistavad alalõua normaalset liikumist mälumisel, liigne pinge mälumislihastes, liigest hoidvate sidemete lõtvus jne. Probleemide peamisteks põhjusteks võivad aga olla ka kahjulikud harjumused nagu:
hammaste sage krigistamine (tahtlik või tahtmatu öine krigistamine), liigeste ülekoormus esemete (ka närimiskummi) harjumuslikul närimisel.
Konsultatsioon spetsialistiga on igal juhul vajalik. Samuti tuleks liigestele ning ka mälumislihastele anda eelkõige rahu st vältida mälumisaparaadi liigset koormamist.

Vt lisaks artikleid:
Alalõualiigese haiguslikud seisundid
Bruksism paneb hambaid krigistama
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.