Küsimus nr 253

Hambaauk küsis (3. apr 2002)
Miks üldse need bakterid suhu tulevad?
Reet Pallase vastas (2002-04-15 15:44)
Mikroobid tulevad suhu juba lapse arengu käigus, esimesed hammastele kahjulikud saavad suus elama hakata esimeste hammaste lõikumise ajast saadik. Suhu satuvad nad lähikondsetelt inimestelt - nende toidunõudest, lutilt vms. kokkupuutest juba pisikutega süljega. Kaaries on nakkushaigus.

Kuidas aga vältida hambakaariese teket ja vähendada mikroobide hulka, sõltub mitmetest asjaoludest. Põhilised kaariest tekitavad mikroobid on laktobatsillid ja mutans-streptokokid.
1)Laktobatsillide hulk sõltub söömise ja näksimiste sagedusest. Mida tihedamini toidukordade vahel suhkruid sisaldavaid toite suhu pistetakse, seda suurem on laktobatsillide hulk.
2)Mutans-streptokokkide hulk sõltub aga suuhügieenist. Mida kehvem suuhügieen, seda rohkem neid suus on.

------------------

Dr Timo Paberit lisab:
Suukeskkond on bakteritele parim pesitsuspaik- piisavalt on niiskust, temperatuur on stabiilne ning ka toitaineid palju. On välja selgitatud, et suuõõs on inimese organismi kõige "mustem" koht, st. bakteriliikidelt kõige mitmekesisem. Paljud mikroorganismid ei ole inimorganismile kahjulikud vaid on lausa vajalikud. Hambahaigusi tekitavad samuti enamasti bakterid, õigemini nende elutegevuse produktid. Inimese sünnimomendil neid seal ei esine, tegu on seega nakkushaigustega. Mida hiljem toimub nakatumine, seda parem on olukord hammaste tervise seisukohalt. Tüüpiliselt saavad lapsed need bakterid vanemate käest, n. ema suust läbi käinud luti abil või ühiselt kasutatavate toidunõude kaudu. Hambahaiguste teke, nende kulgemise kiirus ja ulatus sõltub nende mikroobide arvust suus, seega ka tingimustest, mille ise neile loome. Siit selgub hammaste ja hambavahede, samuti keele pinna puhastamise ning tervislike toitumisharjumuste peamine eesmärk: bakterite arvu vähendamine ning paljunemise pärssimine!
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.