Küsimus nr 240

Tiina M küsis (22. märts 2002)
Kui plombeeritud hamba alla tekib tsüst, kas seda võib pidada arsti süüks? See hammas ei olnud enne ei suretatud ega üldse märkimisväärselt lagunenud. Kas hambaarstidele laieneb ka oma öö suhtes nn garantiikohustus ning kas mul oleks õigus nõuda tsüstist tulenevate kahjustuste ravil mingit hinnaalandust?
Marek Vink vastas (2002-03-25 08:50)
Hambajuurepõletik ja lõualuus seda põletikukollet ümbritsev tsüst tekib selle tõttu, et hambanärvi-veresoonte süsteem närvikanalis on surnud ja sinna on tunginud bakterid. Nii on selle tsüsti põhjuseks hambanärvi kahjustanud mikroobid, mis sinna närvikanalisse on tunginud kaariesekahjustuse kaudu. Kaaries on aga (hammastele) ebatervisliku eluviisi tagajärg. Nii arutledes jääb tsüsti süüdlaseks hamba omanik ehk patsient.

Hambaarsti võiks süüdistada surnud hambanärvi diagnoosimata jätmises. Surnud või pöördumatult kahjustunud hambanärv tuleb alati hambast eemaldada ehk juur ravida. Hambanärvi kahjustust on aga suhteliselt keeruline diagnoosida, kui patsient konkreetset hambavalu ei kaeba, sest ca 70% hambanärvipõletikest ei anna mingit valureaktsiooni. Trauma korral ei pruugi hambas ka auku olla, nii et pole alust närvikahjustust isegi diagnoosida. Ka hambaarstid vastutavad oma töö eest. Antud juhul pole vist "hinnaalandusest" hambaarstiga põhjust rääkida, sest juureravi töö on teistmoodi protseduur kui täidise asetamine hambakrooni defekti parandamiseks.

Juureraviks tehakse hambakrooni sisse väike auk, mille juureravijärgse kinni plombeerimise eest jätaksin ise küll arve esitamata.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn