Küsimus nr 179

Signe küsis (26. jaan 2002)
Olen 25-aastane ja mul on äärmiselt nõrgad hambad. Suurim probleem on ülemiste esihammastega, millest neli koosnevad pigem plommist kui hambast endast. Hiljuti lasksin kaht esihammast valgendada: arst lihvis pealmise kihi maha ja "värvis" hambad valgeks. Ma ei aimanudki, et see toob kaasa nende hammaste nõrgenemise. Nimelt murdus üks neist paar nädalat hiljem söömise käigus lihtsalt ära. Olin paanikas, sest enamus hambast oli murdunud. Läksin ühe teise hambaarsti juurde, kes selle mulle tagasi liimis ja pealt valge glasuuriga kõrgemaks ehitas, et ta tugevam oleks. Ta ütles, et parim oleks panna sildprotees või tihvt, kuid naaberhambad on ju sama hullus seisus, nende lihvimine ei tuleks kõne allagi. Läksin uuesti eelmise arsti juurde ja ütlesin, et tahan kõik esihambad välja vahetada, arst aga vastas, et see polevat võimalik, kuna ei saavat seda enne teha kui need ise välja kukuvad, st. välja tõmbama ei hakka. Nüüd ootan pidevalt ärevusega, kunas ja millisel ilusal hetkel mul jälle mõni esihammas murdub. See pole ju normaalne elu! Mul on närvid seepärast täiesti läbi! Ma ei saa midagi kõva hammustada, isegi šokolaadi ei saa muidu süüa kui lõika tükikesteks! Selline ootamine pole ju õige! Appi, mis ma pean tegema?!
Reet Pallase vastas (2002-01-29 08:48)
Sellisel juhul ei ole tavalised täidised ilmselt kõige õigem lahendus. Enne raviplaani tuleks kindlasti teha röntgenülesvõte. Selle abil tehakse kindlaks, millises seisus on nende hammaste juured. Kui juurte all on põletik, tuleb esmalt see ära ravida. Sõltuvalt juurte seisukorrast on Teie esihammaste puhul ilmselt parimaks lahenduseks tihvtköntide peale tehtud kroonid. Selleks puuritakse osa juuretäidisest välja, võetakse jäljend ning saadetakse laborisse. Laboris valmistatakse jäljendist valatud mudelile täpselt Teie hambale sobiv tihvtköntpanus, mis jääb juuresiseselt krooni toestama. Tihvtköntpanus tsementeeritakse juure sisse, krooniosa korrigeeritakse uuesti (siin on eriti olulised igemeservad, nendest sõltub nii esteetika kui ka hügieen). Taas võetakse jäljendid, mille järgi tehnik valmistab laboris kroonid.

Kogu selle protseduuri jooksul ei tule patsiendil siiski ilma esihammasteta ringi käia. Selleks tehakse patsiendile ajutised kroonid, mis kohe pärast lihvimist suhu pannakse.

Kui valida lahenduseks tihvtköntpanused ja kroonid, siis ka siin on veel valikuvõimalust. Kõige loomulikum tulemus on saavutatav keraamilistele (portselanist) tihvtidele tehtud keraamiliste kroonidega. Teine võimalus on metallist tihvtköntpanus + metallokeraamiline kroon (portselan on tugeva metallkarkassi peal). Metallokeraamilise variandi puhul on veel valida erinevate metallide vahel (parim on nn. "kollane kuld" - on hästi täpne väärismetallide sulam, jätab loomuliku kollaka kuma; odavaim on kroomkoobalt).
Reet Pallase Reet Pallase, hambaarst

Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn