Küsimus nr 167

Kirsti küsis (17. jaan 2002)
Lasteaias käinud hambaarst (nime ei saanudki teada) oli jätnud mulle sõna, et mu 4-aastasel tütrel on hambumusanomaalia. See jahmatas mind. Laps oli 6 kuud rinnapiimatoidul, pole saanud ei lutipudelit (hakkas kohe tassist jooma, lusikast sööma), tühja lutti ega ka sõrmi pole imenud. Ainus, mis on lapsel ehk teisiti - kui minul on nii üleval kui all 1.-d kuni 3.-d hambad kaarekujulises reas, siis tütrel on need nagu sirgjoone kujulises reas. Kas siis see ongi anomaalia?
1. Kas R ja S lootusetult vale hääldus võib olla põhjustatud hambumusanomaaliast?
2. Millal sellist anomaaliat tuleks hakata tähelepanu alla võtma? Kas on vajalik mingil ajal korrigeerimine? Millega?
3. Kas anomaaliad võivad olla kaasasündinud?
Aitäh.
Triin Jagomägi vastas (2002-01-17 12:59)
Hambumusanomaaliate tekkepõhjusi on palju, ning nendest üheks on kindlasti ka pärilikud hambumusanomaaliad.
Nelja-aastastel lastel reeglina veel ortodontilist ravi ei alustata, aga oma südame rahustamiseks ja edasise tegevuskava planeerimiseks peaksite ikka käima ortodondi konsultatsioonil. Siis saate teada, kas probleem on olemas, kui tõsine see on ja millal peaks raviga alustama. Hambumusanomaalia ja mõne hääliku vale hääldus võivad olla omavahel seotud, aga seda ei saa väita ilma last nägemata.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Meliva Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa