Hambaarst.ee › Vastab spetsialist › Küsimus nr 1435

Küsimus nr 1435

Anu küsis (05.nov. 2004)
Kui ma olin umbes 1-aastane, kukkusin toolilt ja kaotasin ühe ülemise hamba. Nüüd olen 24-aastane ja selle hamba kohale pole peale piimahamba kaotust uut tulnud. Kaotatud hamba kõrval olev silmahammas on aga siiamaani piimahammas. Seda on mulle paljud hambaarstid öelnud. Kuna üks hamba koht on tühi ja kõrval on väike piimahammas, on esimesed lõikehambad nihkunud tühjale kohale ja seetõttu on mul ülemised keskmised hambad viltu. Seal, kus peaks olema kahe ülemise lõikehamba vahekoht, on üks hammas keskel. Jutt on üsna segane, aga tahaksin uurida, kelle poole ma üldse pöörduma peaks, et ülemised keskmised hambad uuesti keskele saaks.
Olen aru saanud, et hambaklambrid ega breketid siin ei aita. Olen kuulnud võimalusest, et hambad lihvitakse tiku-jämedusteks ja siis tehakse uued hambad. Kas minu juhtumi puhul oleks see reaalne? Ja kui palju selline meetod umbes maksta võib? Elan Pärnus, aga kui on kindel, et hambarea otseks saan, võin ravima ka mujale Eestisse minna.
Tänan.
hambaarst Reet Pallase vastas (08.nov. 2004)
Reet Pallase
Taolisel puhul on ravivõimalusi kindlasti mitmeid, aga ravi ei pruugi olla kõige lihtsam. Igal juhul soovitan varuda kannatlikkust.

Teie küsimuse järgi otsustades on Teil suure tõenäosusega puuduvad hambad siiski olemas, aga peetunud kujul. See tähendab, et nad on luu sees ja pole trauma tõttu lihtsalt lõikunud. Seda saab kontrollida panoraam-röntgenpildiga. Enne ravi planeerimist tuleks igal juhul kindlaks teha, kas puuduvad hambad on olemas ning millises asendis nad on. Teatud juhul on võimalik taolisi peetunud hambaid siiski õigele kohale tuua. Selleks tehakse väike operatsioon, mille käigus leitakse luu seest hammas ja kinnitatakse selle külge täidisega väike nupuke, mille abil breketravi käigus õigele kohale nihutatakse (sikutatakse). Sel puhul oleks ravi kirurgiline ja ortodontiline, proteetilist ravi ja tervete hammaste lihvimist siis ilmselt vaja polekski. Kindlasti peaks aga valmistuma, et ortodontiline ravi võtab omajagu aega.

Kui lõikumata hammaste nihutamine oma kohale ei ole võimalik, tuleb tõesti mõelda proteetilise ravi peale. Kõige ilusam tulemus jääb vastavalt Teie suu vajadustele kas keraamiliste kroonide või keraamiliste laminaatidega (hamba tagumist külge viimaste puhul ei lihvita). Puuduvale kohale saaks teha näiteks keraamilise silla, mis toetub naaberhammastele. Röntgeni abil saab teada, millises olukorras on suus oleva piimahamba juur. Kui see on täies pikkuses olemas, võib kroonida ka piimahammast. Enamasti tulevad aga suhu jäänud piimahambad u. 40-ndatel eluaastatel siiski välja. Ühe keraamilise krooni hind kõigub 3500-4500 krooni vahel. Sealjuures eri hambaraviasutuste hinnapoliitika on erinev ning mõnedes kohtades lisandub sellele hinnale tuimestuste, jäljendite, mudelite, ajutiste kroonide jms. hinnad, mõnedes on tegu nn. paketthinnaga, millele juurde enam midagi arvestada ei tule.

Kui puuduva hamba alget ei olegi hammaste arengu käigus tekkinud, oleks mõistlik sellesse kohta paigaldada implantaat e. kunstjuur, mille peale ehitatakse kroon. Sama võimalus tekib peetunud hamba eemaldamisel. Kui silla püsimine sõltub tugihammastest ja nt. ühe tugihambaga tekkida võivad probleemid võivad saatuslikuks osutuda kogu sillale, siis implantaat on selles mõttes täiesti iseseisev ja sõltumatu hammas. Silla puhul tuleb ära lihvida tugihambad, implantaadi puhul saavad ümbritsevad hambad terveks jääda.

Teie juhuse puhul on kindlast mõistlik pöörduda ravile asutusse, kus töötavad koos nii ortodont, kirurg kui ka ortopeed e. proteesiarst. Igal alal on olemas spetsialistid ja nende koostööl on tulemus kindlasti parim. Alustada tuleks ehk panoraamröntgenist ja visiidist ortodondi juurde. Ma ei oska Pärnu kohta kahjuks soovitusi anda, Tallinnas on aga üheks selliseks raviasutuseks, kus kõik spetsialistid koos töötavad, CityMed Hambakliinik.

• Vaata selle spetsialisti vastuseid teistele küsimustele »

Reet Pallase
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.
Seotud asutusega:
Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

Küsimustele vastavad:

Vitali Gavrilin, endodont

Vitali Gavrilin·Vastused (34)
·Praegu ei vasta
TÜ Endodontia resident
Töötab HanzaDent hambaravis

Timo Paberit, hambaarst

Timo Paberit·Vastused (420)
·Esita küsimus
1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina Kuningas-Ott·Vastused (182)
·Esita küsimus
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Marek Vink, hambaarst

Marek Vink·Vastused (729)
·Praegu ei vasta
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Martin Martma, hambaarst

Martin Martma·Vastused (98)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik32-s hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja proteesimine ning esteetiline hambaravi. Ta on lõpetanud TÜ arstiteaduskonna. Osalenud täiendkursustel Eestis, Soomes Lätis ja Hispaanias.

Raili Luikmel, hambaarst

Raili Luikmel·Vastused (21)
·Esita küsimus
Hambaarst, kes tegeleb ravi-, proteesimise ja implantoloogiaga. Töötab Maestro Maja Hambakliinikus. Haridus: Tartu Ülikool, hambaarstiteadus 1998-2003, täiendkoolitused Soomes, Šveitsis, Ungaris, Prantsusmaal.

Jan Orn, hambaarst

Jan Orn·Vastused (230)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Anneli Teesalu, hambaarst

Anneli Teesalu·Vastused (166)
·Praegu ei vasta
Lõpetanud Tartu Ülikooli 1999.a. Töötanud SA TÜK õppejõuna, Med&Dent ja Saks Hambaravis hambaarstina. Hetkel töötab Tähe Hambakliinikus Tartus.

Triin Kunsing, hambaarst

Triin Kunsing·Vastused (368)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Ivo Ost, hambaarst

Ivo Ost·Vastused (609)
·Esita küsimus
Haridus: Tartu Ülikool Stomatoloogia eriala 1995-2000
Töökoht: Stomms OÜ Hambaravi, Pae 25, II korrus
Erialased huvid: ravi, kirurgia, proteesimine, implantoloogia

Reet Pallase, hambaarst

Reet Pallase·Vastused (377)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32 hambaarstina, kelle valdkonnaks on hammaste ravi ja suukirurgia. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja alustanud residentuuris spetsialiseerumist suu-, näo- ja lõualuudekirurgiks.

Kristin Laugus, hambaarst

Kristin Laugus·Vastused (88)
·Esita küsimus
Hambaarst, kelle valdkonnaks on hambaravi, juureravi, proteesimine. Haridus: TÜ arstiteaduskond, hambaraviteadus 2005-2010

Kristo Ivanov, hambaravi eriarst

Kristo Ivanov·Vastused (128)
·Esita küsimus
Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Triin Jagomägi, ortodont

Triin Jagomägi·Vastused (632)
·Esita küsimus
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala.
1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics.
Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Eliis Vengerfelt, ortodont

Eliis Vengerfelt·Vastused (17)
·Esita küsimus
Hambaarst, lõpetanud ja spetsialiseerunud ortodondiks Tartu Ülikoolis. Ta on Eesti Hambaarstide Liidu ja Eesti Ortodontide Seltsi liige. 2007.a. sooritanud erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburgh ́i juures: Part II: Membership in Orthodontics.

Kirsten Nigul, ortodont

Kirsten Nigul·Vastused (408)
·Praegu ei vasta
Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Terje Altosaar, suuhügienist

Terje Altosaar·Vastused (283)
·Esita küsimus
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"