Küsimus nr 1413

Mario küsis (28. okt 2004)
Kogu perekonnal on probleem igemete veritsusega, sh minul. Arst ütles, et tuleb teha igemete sügavpuhastus. Mida see protseduur endast kujutab ja kui valulik see on ?
Terje Altosaar vastas (2004-10-29 10:27)
Üheselt vastata on äärmiselt raske. Parodontoloogilise ravi ulatus oleneb teie hammaste ja igemete hetkeseisust. Mida haigemad on igemed seda tõhusam on ravi ja seda enam ebameeldivamana võite protseduuri kogeda. Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s.t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks.

Põhipunkt paro-ravis on seega katutekkimise eemaldamine. See tähendab seda, et patsienti tuleb õpetada ja motiveerida, et ta oskaks kodus oma suu eest hoolitseda. Kõik, mis segab suuhügieenivõtete läbiviimist tuleb eemaldada.

Parodontoloogilises ravis kasutatakse erinevaid vahendeid hambakivi eemaldamiseks, juurepindade silumiseks ja pindade poleerimiseks. Alustatakse tavaliselt suuremate ladestuste eemaldamisega ultraheli skeileriga, seejärel kasutatakse erinevaid käsiinstrumente sub- ja supragingivaalse kivi eemaldamiseks, ning juurepindade silumiseks. Seejärel võib kasutada soodapuhurit väiksemate ladestuste eemaldamiseks (nt pigmenteerunud fissuuride puhastamisel). Aproksimaalpinnad poleeritakse lihvimisribaga ja puhastatakse hambaniidiga. Pinnad poleeritakse harja või kummiga (madalate pööretega mikromootori otsikuga) ja poleerimispastaga

Tuleb veelkord toonitada, et paro-ravi annaks tulemusi, on oluline, et patsient hoolitseb oma suuhügieeni eest. Vastasel korral on ravitulemused ajutised.

Kaasaegne paro-ravi on seega ülesehitatud koostööle patsiendi ja hambaravipersonali vahel. Patsient on tegelikult kõige tähtsam osa koostööl, kuna tema hoolitseb selle eest, et hambakatt ei tekiks.

Soovitan lugeda ka artikleid Ladestused hammastel ja Miks igemed veritsevad

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa