Hambaarst.ee › Artiklid › Artiklid spetsialistile › Ortodontia › Hamba-lõualuusüsteemi pärilike ja kaasasündinud anomaaliate profülaktika

Hamba-lõualuusüsteemi pärilike ja kaasasündinud anomaaliate profülaktika

 0 häält
Dr Rita Nõmmela
02.nov. 2001
Kirjanduse andmetel on hambumusanomaaliaid 35–70%-l lastest ning need on kaariese ja parodondihaiguste riskifaktoriteks. Tinglikult võib hamba-lõualuusüsteemi anomaaliaid jagada tekke aja järgi pärilikeks, kaasasündinuteks ja omandatuiks.
Loe ka neidOmandatud anomaaliad (1.osa) - Profülaktika sünnist kõikide piimahammaste lõikumiseni

Pärilike anomaaliate profülaktika

Osadel hamba-lõualuusüsteemi anomaaliatel on pärilik soodumus, näiteks vahed hammaste vahel, hammaste puudumine, liigsed hambad, huule-suulaelõhe jm või lõualuude ja näoskeleti liigne või puudulik kasv. Nende avaldumine sõltub tingimustest, mis mõjutavad lapse organismi.

Pärilike anomaaliate profülaktika võib jagada massiliseks ja individuaalseks. Massilise profülaktika hulka on arvatud keskkonnakaitse, tuumakatsetuste keelustamine, ravipreparaatide uuring mutageensuse ja teratogeensuse (väärarengute teke) suhtes, suguelundite kaitse röntgenuuringute ajal, töötingimuste parandamine kahjulike ainetega kokkupuutuvatel töötajatel, inimeste teavitamine geneetilistest probleemidest jm.

Individuaalse profülaktika (meditsiinilis-geneetiline konsultatsioon) käigus on võimalik vältida anomaaliaga lapse sündi. Konsultatsioonile on otstarbekas suunata perekondi, kus juba on anomaaliaga laps, lapsevanemaid, kellel on anomaalia ja kes planeerivad perekonda last, ja ka küllalt eakaid tulevasi lapsevanemaid, et hinnata võimalikku riski. Samuti võiksid sinna pöörduda emad, kes tarvitasid vahetult enne rasedust või raseduse alguses tugevatoimelisi ravimeid, said röntgenkiirgust või põdesid mingit infektsioosset haigust. Tänapäeval on võimalik hinnata ka loote seisundit.

Kaasasündinud anomaaliate profülaktika

Riskifaktorid iseenesest pole võimelised esile kutsuma haigust, kuid võivad olla ühe või teise haiguse patoloogia otsesteks või kaudseteks põhjustajateks või käivitajateks.

Riskifaktorid võivad toimida lootele, sündimise ajal ja vastsündinule. Oma toimelt lapse organismile on see riskifaktorite grupp erakordselt keeruline. Siia kuuluvad ema organismi ebasoodne seisund raseduse ajal (raseduse katkemise oht, rasedustoksikoosid), haigused, mis on tekkinud nii raseduse ajal või enne seda, ebasoodne günekoloogiline seisund (katkenud rasedused, abordid, verejooksud, enneaegsed sünnitused jne), ebasoodsad väliskeskkonna tingimused (töö-, puhkuse-, ja toitumisreziimi mittejälgimine, teratogeensete ainete sattumine raseda organismi). Sageli toimib mitu faktorit üheaegselt, kõiki põhjusi me aga tänapäeval veel ei tea.

- - -

Raamatust "Laste suuhaiguste ennetamine"

Märksõnapilv