Hambaarstil tuleb käia kaks korda aastas

Dr. Silvia Russak
20. okt 2005


Viimastel aastatel liiga vähe hambaarsti juures käivad eestlased on pahased, kui hambaravi eest tuleb välja käia suuri summasid. Raha aitaks säästa regulaarne arstilkäimine ja hammaste kontroll.
Vaata lisaks:

Hambakaariese tekkepõhjused
Kuidas võidelda hambaravihirmuga

Viimastel aastatel liiga vähe hambaarsti juures käivad eestlased on pahased, kui hambaravi eest tuleb välja käia suuri summasid. Raha aitaks säästa regulaarne arstilkäimine ja hammaste kontroll.

Hammastele mõeldakse elu jooksul põhiliselt vaid siis, kui need suhu tulevad, lagunevad ja valutavad. Viimasel ajal on inimesed tihti pahased, et hambaravi eest tuleb palju raha maksta. Kalliks kujuneb hambaravi aga juhtudel, kui lapse- ja noorukieas on jäänud tegemata nii õigeaegne ravi kui ka ennetustöö, ning seetõttu tuleb hiljem ette võtta komplitseeritud juureravi. Praegu võib oletada, et järgmisel aastal on hammaste ravi veelgi kulukam.

Kahjuks on ka paljude laste piimahambad juba varakult kahjustunud. Seda põhjustab pidev magusate jookide joomine lutipudelist. Piimahammastest jäävad järele vaid lagunenud põletikulised juured. Selle tulemusena on lapse suuõõnes palju kaariest tekitavaid mikroobe ja loomulik keskkond ei suuda enam hambaid kaitsta.

 

Lastel ravi tasuta

Lastel ja noorukitel on hammaskonna kahjustus mõõdukas, sõltudes joogivee fluorisisaldusest, ent igal juhul esineb Eesti lastel enam kaariest kui meie põhjanaabritel. Kuna haigekassa kompenseerib kuni 19-aastastele kindlustatutele kogu hambaravi, oleks väga rumal jätta see võimalus kasutamata. (vt lisainfot siit)

Hilinenud ravi võib viia paratamatule hamba kaotusele ning selle asendamine on juba märksa kulukam protseduur. Rasedatele ja alla aastaste lastega emadele kehtib hambaravi maksumuse hüvitamisel soodustus, mida tuleks samuti kindlasti kasutada.

Eestis on register.php">piisavalt hambaarste ning ravile pääsemine ei tohiks olla probleem. Teatud raskusi võib esineda maapiirkondades, kus hambaravikabinetid jäävad kaugele.

Meie inimesed käivad viimasel ajal liiga vähe hambaarsti juures. Tegelikult tuleks lasta hambaid kontrollida vähemalt kaks korda aastas. Eriti oluline on regulaarne hambaravi lastele ja noorukitele, kel karioossed defektid võivad tekkida kiiremini.

Tasub meeles pidada, et regulaarne hambaravi aitab ka raha säästa – sageli arsti juures käies saavad ravitud väikesed karioossed defektid, see aga aitab vältida komplitseerunud kaariest ja juurealuse põletiku ravi, mis maksab juba üsna palju.

 

Esimene eluaasta

Et hambad oleks terved, tuleb last juba esimestel eluaastatel harjutada hambaarsti juures käimisega. Laps peab tajuma, et tegu on tavalise ja vajaliku protseduuriga. Esimesel eluaastal on võimalik teha palju selle heaks, et kindlustada lapsele terved hambad ja vajadusel ka õigeaegne ravi. Lasteaia ja kooli ajal on regulaarne hambaravi aga lausa hädavajalik.

Tänu hammaste korralikule puhastamisele ja järjepidevale ravile on võimalik saavutada olukord, kus igal aastal ei olegi vaja hambaid plommida, piisab vaid profülaktilisest läbivaatusest ja hambakivi eemaldamisest.

Artikkel avaldatud Postimehe tarbijalisas Kasu, 26.05.2005

Vaata lisaks:

profülaktika laps hambaravi