Valguskõvastajate hooldamine

19. okt 2005


Valguskõvastajate hooldamine ja nõuanded 3M Elipar Freelight ja Elipar Freelight 2 LED näitel
Vaata lisaks:

---
Elipar Freelight juhtmeta polümerisatsioonilamp
Elipar Freelight on valgusallikas hambaravimaterjalide intraoraalseks kõvastamiseks. See koosneb laadijast ja juhtmeta käepidemest, mis on varustatud laaditava patareiga.

Kasutusjuhisest (vt  https://magnum.hambaarst.ee/tootetutvustused/82):

"aku paigaldadatakse korpusesse lükates seda noolega näidatud suunas, kuni ta lukustub oma kohale (kostab kuuldav klõpsatus)"

  • kui valguslambil esineb probleeme, siis kõigepealt eemalda lambist aku. Umbes 15 sekundi möödudes võib aku uuesti paigalda ülalnimetatud viisil. Selle protseduuri vältel nö kustutatakse valguslambi "mälu", mistõttu on võimalus, et ilmnenud probleem laheneb iseenesest (sama lahendus toimib mobiiltelefoni puhul).

 

Kui laadimine ei toimi:

  • puhasta käepideme (lambi korpuse) otsal olevad 2 kontaktpinda viisil, mis ei põhjusta oksüdeerumist. Oksüdeerumist saab vältida kasutades ainult kergelt niisket puhastuslappi. Kui puhastate liiga märja (desinfektsioonivahendis niisutatud) lapiga, jääb liigniiskus kontaktidele, osaliselt ka tungib nende vahele ja takistab aku laadimisprotsessi. Kõige sobivam on kasutada kontaktide ümbruse puhastamiseks klaaskiud-harjakest (sama mida kasutavad hambatehnikud).
  • Kontrolli, et laadijal olevad 2 kontakti oleks püstiasendis. Vajadusel saab kontaktid pintsettidega jälle püsti tõsta.
  • Enne kui plaanid uue aku ostmist on soovitav valguslamp toimetada 3M ESPE hooldusesse. LED-lampe on tihtipeale lihtne jälle töökorda saada kaasajastades nende elekroonikasüsteemi programmi (sarnaneb mobiiltelefonide probleemilahendusega). See on lihtne ja odav.

 

Kui lambi valgusintensiivsus on 80% või alla selle:

  • eemalda valgusjuht korpuse küljest ja puhasta selle ots, mis kinnitub korpuse külge, metallipurust. Valgusjuhi pideval keeramisel võib tekkida peen metallipuru, mis takistab valguse levimist.
  • Puhasta ka valgusdioodi kaitsev klaas vatitutiku või surveõhuga.
  • Eemalda valgusjuhi otsalt sinna kleepunud komposiit mittekriimustava instrumendiga.
  • NB! Valgusjuhti võib autoklaavida!

 

Puhastamine:

  • puhasta valguslampi tingimata ainult kergelt niiske lapiga. Vastasel juhul võib liigniiskus tungida läbi korpuse detailide ühenduskohtade lambi sisemusse ja kahjustada elektroonikat. Probleemsete lampide sisemus on tihtipeale saastunud desinfektsioonivahendi jääkidega.
  • Puhastades lampi kindaid kandes, on raske hinnata kas lapp on niiske või märg.
  • Soovitatav desinfektsioonilahus on Dürr FD 322 (loe selle kasutusjuhist)

 

Valgusintensiivsuse kontroll:

  • Muuda harjumuseks lambi valgusintensiivsust regulaarselt kontrollida laadijas oleva testri abil. Pea meeles, et halogeenlampidele sobivad testrid ei sobi LED lambi intensiivsuse kontrollimiseks.

 

Koos valguslambiga saite ostmisel nimekirja, milliseid materjale LED valgusega saab ja mida ei saa kõvastada. Neid materjale, milles on fotoinitsiaatorina kasutatud mingit teist ainet kui kamperkinoon, ei saa LED valgusega kõvastada. Kui kasutatav materjal ei ole vastavas loetelus, tee enne LED-valguslambi kasutamist kindlaks, kas seda saab LED-valgusega kõvastada.

 

Aseta valguslamp tööpäeva lõpus laadijasse. Kui mõnel päeval on vähe valguskõvastamist, piisab lambi laadimisest üle päeva.

 

Elipar Freelight'ile ja Freelight 2-le on olemas ka 13mm läbimõõduga valgusjuht, mida on mugav kasutada suurte täidiste ja laminaatide kõvastamisel. Seda valgusjuhti kasutades tuleb kõvastada 5 sekundit kauem kui tavaliselt. NB! 13mm valgusjuhti ei saa kasutada lambi valgusintensiivsuse kontrollimiseks, kuna laadijas olev testava on väiksem kui valgusjuhi läbimõõt.

 

Kui valguslampi pikka aega ei kasutata, on soovitav aku enne kasutamata jätmist täis laadida. Kui aku on pikalt tühjakslaetuna ja kasutamata, võib see muutuda kasutuskõlbmatuks.

Vaata lisaks:

tehnoabi