Mida teha väljalöödud hambaga

Dr Brett Dorney, Austraalia
2. nov 2001


Spordivõistlustel murtakse igal aastal välja tuhandeid hambaid. Et hambaarst suudaks hamba uuesti kasvama panna, tuleb teada teatud võtteid, et tagada hambale võimalikult ohutu transport.
Vaata lisaks:
Hammaste traumad ja nende vältimine

Igal aastal lüüakse USA-s välja 1–3 miljonit jäävhammast. Ohus on nii täiskasvanud kui lapsed. Peamiseks põhjuseks on võitlused ja spordivigastused.

Uurijad (sh Dr. Paul Krasner) on välja töötanud meetodid, kuidas säästa 90 % neist hammastest. Sobivatel tingimustel on võimalik väljalöödud hammas replanteerida (tagasi istutada). Kui väljalöödud hammas istutatakse suhu 15–30 minuti jooksul, on rohkem kui 90 % võimalus, et see hammas jääb kasvama pikemaks ajaks. Siiski näitab praktika, et sageli on see ebareaalne.

Eduka replanteerimise kriitiliseks faktoriks on alveolaarluu (hambasombu) seisukord – see peab olema vaba parodontaalhaigustest ja hamba puudumise ajal võimalikult puutumatu. Tähtis on ka see, kuidas ja millises seisukorras jõuab väljalöödud hammas hambaarstini, st millistes tingimustes hoitakse hammast alates õnnetusest kuni hambaarstini jõudmiseni.

Selleks, et väljalöödud hammast oleks võimalik edukalt tagasi istutada nii, et see kestaks aastaid, tuleb teada kindlaid hädaolukorra võtteid. Peamine on tegutseda kiirelt, kuid rahulikult, juhindudes järgmistest põhimõtetest:

  1. Võta väljalöödud hammas, puudutades seda ainult kroonist, mitte juurest ning paiguta see kindlasse kohta.
  2. Loputa hammast õrnalt veega, püüdes vältida juure puudutamist. Ära kasuta seepi ega kemikaale, ära hõõru ega kuivata hammast.
  3. Võimalusel aseta hammas hambasompu kohe tagasi. Mida kiiremini hammas tagasi asetatakse, seda suurema tõenäosusega õnnestub ta uuesti kasvama panna. Hamba tagasi asetamiseks tuleb hammas sõrmede abil õrnalt oma kohale suruda ning suu aeglaselt sulgeda. Hoia hammast suus paigal sõrmede abil või suru lõuad kergelt kokku.
  4. Hoia hammast pidevalt niiskena. Hammast ei tohiks hoida mujal kui suus, kuna muidu ta kuivab. Kui hammast pole võimalik oma kohale asetada, hoia seda spetsiaalses transportlahuses, külmas piimas, suus (põses) või kergelt soolases vees.
  5. Kiirusta hambaarsti juurde. Väljalöödud hambaga tuleb hambaarsti või endodondi juurde jõuda vähemalt poole tunni jooksul. Kuid mõningatel juhtudel õnnestub hammas päästa ka siis, kui see on olnud suust väljas rohkem kui tund aega.

Sellegipoolest tuleks meeles pidada, et piima ja sülje korral tuleb hamba transportimisel leppida teatud piirangutega hamba replanteerimisel. Füsioloogilise soolvee lahus võib osutuda hambale kahjulikuks, kui hammas on seal ligunenud 1–2 tundi. Sülje korral võivad nakatuda hamba ligamentrakud. Külm täispiim sobib vaid lühikeseks ajaks, sest hapneb kiiresti; pealegi pole piim spordivõistlustel kuigi levinud jook. Ärge kunagi transportige hammast riidesse või marlisse mässitult.

HBSS lahus on hamba parodontaalsete ligamentrakkudega bioloogiliselt sobiv ja hoiab neid rakke elavana 24 tunni jooksul oma ideaalse pH taseme tõttu. Uuringute kohaselt võib see vedelik noorendada degenereerunud ligamentrakke ning tagada üle 90-protsendilise edukuse, kui hammast on hoitud selles enne replantatsiooni kuni 30 minutit. See lahus ei vaja jahutamist ning seda hoitakse purunemiskindlas steriilses konteineris.

Nüüd peaks olema ilmselge, et väljalöödud hambale sobiv transportvedelik peaks olema osa esmaabikomplektist igas koolis, aga kindlasti kõigil treeneritel ja kohtunikel. Kasulik oleks hoida HBSS konteinerit ka koduses esmaabikapis. Selles lahuses hoitud hamba saab edukalt tagasi istutada ning sobivalt lahastada.

Peab märkima, et välja löödud piimahammast ei tohi tagasi istutada, kuna see võib kahjustada jäävhammaste algete moodustumist. Vanemad ei tohi hakata ise piimahammast hambasompu tagasi sobitama, vaid peaks koheselt otsima nõu ja ravi hambaarstilt.

Kui õnnetuse ohvril on mingeid märke peavigastustest, uimasusest, iiveldusest või pidevast peavalust, tuleks esmalt pöörduda vastava meditsiinilise personali poole, et nende sümptomite põhjus kindlaks teha ja kõrvaldada. Hambaarsti juurde võib tulla alles siis, kui peavigastustele on antud esmaabi ja need seda võimaldavad. See on veel üks põhjus, miks väljalöödud hammast tuleks hoida võimalikult sobivas säilitusvedelikus...