Hambaarst.ee › Artiklid › Artiklid spetsialistile › EHP 2002 loengute abstraktid › Suu infektsioon – ja tervis üldse

Suu infektsioon – ja tervis üldse

 0 häält
Professor Jukka H. Meurman, Helsingi ülikooli keskhaigla suu, näo-lõualuude haiguste osakond
19.sept. 2002
Teadaolevalt infektsioonid mõjustavad ateroskleroosi arengut. Mitmed uuringud on statsitiliselt tõestanud parodontiidi ja südameinfarkti vahelist seost.

Kaasaegne seisukoht on: hea suu tervis on tähtis ka üldtervise seisukohast. Mattila jt.

(Brit Med j 1989) väitsid esimesena, et on olemas seos südame-veresoonkonna haiguste ja dentaalinfektsioonide vahel. Teadaolevalt infektsioonid mõjustavad ateroskleroosi arengut. Mitmed uuringud on statsitiliselt tõestanud parodontiidi ja südameinfarkti vahelist seost. Arteriaalsetes ladestustes on leitud parodontopatogeenide, nagu porphyromonas gingivalis, jälgi. Nendega seostub ka chlamydia pneumonia.

On avaldatud ka uurimusi, kus ei ole suudetud tõestada südame-versoonkonna haiguste seoseid parodondi haigestumisega. Seega on andmed vastandlikud (Cochrane database 2002). Patogeneetiline mehhanism, mis seletab infektsiooni seost ateroskleroosiga , põhineb põletiku mediaatorite ja vere hüübivusfaktorite muutustel, mis võivad vallandada koronaaride kahjustuse. Üks hiljuti avaldatud uurimus jaapani eakatest inimestest näitas hamba kaotuse seost muutustega EKG-s, oletatavasti mõjutades ateroskleroosi kulgu (Takata et al. J dent res 2001). Selliste statistiliste seoste tõlgendamisel on siiski vaja võtta arvesse tervet rida pilti kirjuks tegevaid asjaolusid, nagu vanus, suitsetamine, kõrge vererõhk, hüperkolesterineemia, ainevahetushäired ja samuti ebatervislikud toitumisharjumused. Paljud neist teguritest on ka parodontiidi olulised riskifaktorid.

Ja veel, dentaalinfektsioonidel võib olla mõju üldtervisele seoses dentogeense infektsiooni levikuga. Näiteks on statistiliselt tõestatud Soome ajateenijate uurimisel seos ülemiste hingamisteede infektsioonide ja tarkusehamba perikoroniitide vahel (Meurman et al. Brit med j 1995). Sama patogeen on leitud ka tarkusehamba igemetaskust ja tonsillidest (Rajasuo et al. Clin infect dis 1996). Infektsioonide otsese leviku võimalus unustatakse ka sageli ära. Tuleb siiski arvestada dentogeensete abstsesside eluohtlikkusega. See on hämmastav arvestades, et nimetatud patogeensed mehhanismid olid tuntud juba vanas Egiptuses mitu tuhat aastat tagasi. Head suu tervist ei saa kunagi ületähtsustada.

Märksõnapilv