Gingivektoomia ja gingivoplastika - ohutu võimalus igemete välimuse muutmiseks

9. apr 2002


Kuidas on võimalik eemaldada igeme kudesid, mis hambaid liigselt katavad? Kas hammaste näilist pikkust on võimalik suurendada ja vähendada?
Vaata lisaks:

Esteetilise hambaravi võimalused
Pehmekoeoperatsioonid laseriga LaserSmile
Pehmelaserravi laseriga LaserSmile

Gingivektoomia tegeleb igeme (gingiva) kudede eemaldamisega ja gingivoplastika korral korrigeeritakse igemepiiri kirurgiliselt. Kummagi protseduuriga ei kaasne luu eemaldamist. Tavaliselt teostab seda protseduuri periodontist - hambaarst, kes on spetsialiseerunud igemete ning teiste hamba tugikudede ravimisele. Algselt võeti gingivektoomia kasutusele periodontaalhaiguste ravimiseks, kuid tänapäeval on enamasti selle protseduuri eesmärk esteetilisema igemepiiri saavutamine.

 

Igemekudesid tuleb eemaldada kahel põhjusel:

1) PeriodontaaltaskuHammaste ja igemete vahele on tekkinud vahed (nn "periodontaaltaskud", vt joonist), millesse koguned toidujäänuseid, milles paljunevad kiiresti bakterite kolooniad, tehes suu hügieeni eest hoolitsemise keerukaks. Kui taskud hõlmavad ainult pehmeid kudesid, saab need kõrvaldada gingivektoomia abil (igemeid kirurgiliselt pingutades)

2) Mõnikord (nt hüperplaasia korral) hakkavad igemed hammaste ümber eriti intensiivselt kasvama ning hambaid tasapisi katma, mistõttu hammaste näiline pikkus väheneb ning halveneb ka suuhügieen. Vahel võib olla häiritud ka mälumine ja kõnelemine. Ülemäärane igemete kasv võib olla põhjustatud mõningatest ravimitest, kuid sageli ei olegi sellele ühtki mõistlikku selgitust. Suu esteetilise välimuse taastamiseks kasutatakse jällegi gingivektoomiat.

Gingivoplastika abil on võimalik igemetele anda loomulikum kuju. Seda protseduuri vajatakse siis, kui geenide, haiguse või trauma tagajärjel on igemepiir deformeerunud või asümmeetriline. Enamasti on selle protseduuri eesmärgiks vaid esteetilisema välimuse saavutamine st meditsiiniline näidustus puudub. Kuigi gingivoplastikat võib teha ka omaette protseduurina, vajatakse seda sageli ka gingivektoomia eel või järel.

 

Kuidas kõik toimub?

Enne protseduuri selgitab periodontist teile protseduurijärgse suuhügieeni nüansse. Samuti on teilsoovitav eelnevalt läbi teha põhjalik hammaste puhastamine hambakivist, teha vajadusel juurekanali ravi.

Gingivektoomiat ja gingivoplastikat teostatakse nii skalpelli kui ka elektrokirurgiliste vahendite (elektrinuga, laserid, teemantkettad jm) abil. Laserite kasutamise eelis on see, et laserikiir koaguleerib vere väga kiiresti ning haavad paranevad rutem. Protseduuri eel süstitakse teile lokaalanesteetikumi, et igemeid tuimestada. Gingivektoomia võib kesta mõnest minutist mitme tunnini, sõltuvalt eemaldatava igeme hulgast ja konkreetsest patsiendist. Gingivoplastikaga saadakse hakkama tavaliselt kümnekonna minutiga.

gingiv1.jpg (15571 bytes)
Enne ja pärast gingivoplastikat

Kummagi protseduuriga ei kaasne enamasti mingeid riske - infektsioon tekib harva, vertisus on võimalik, kuid siiski harv (rohkem esimese 24-48 tunni jooksul).

 

Protseduuri järel

Pärast protseduuri asetatakse igemetele nn periodontaalsidemed, mis jäetakse sinna 7-10 päevaks, mille jooksul on vaja järgida teatud dieeti (vältida vürtsikaid ja kõvasid toite). Hambaarst kirjutab teile välja valuvaigisteid ning kloorheksidiiniga suuvett.

Paranemise perioodil on väga oluline hoida suu puhtana, kuid samas tuleks vältida kirurgilise ala harjamist. Ülejäänud suud tuleb endiselt harjata (ja hambaniidiga puhastada). Paranevad koed võivad mõnda aega veritseda, kuid neid liigselt ärritada. Igemed saavad normaalse välimuse 3-4 nädalat pärast, kuid lõplikuks paranemiseks läheb veel 2-3 kuud.

Võtke ühendust oma periodontistiga kui:

  • tekib tugev veritsus, mis ei lakka
  • piirkond hakkab tugevalt valutama, mida ei leevenda isegi valuvaigistid
  • teil on kahtlus, et igemepiir on nakatunud
  • ige läheb paiste või tekib voolus
  • igeme katteside on lahti tulnud või nihkunud
  • alalõualuu all ja/või kaelal asuvad lümfisõlmed lähevad paiste

Vaata lisaks:

igemed laser