Rahvatarkusi nelja suuhaiguse vastu

4. apr 2002


Teil on haigus, mille ravimiseks raha napib? Mida soovitab rahvameditsiin näiteks hambavalu, parodontoosi, põskkoopapõletiku ning adenoidide korral?
Vaata lisaks:

Hambavalu | Parodontiit | Põskkoopapõletik | Adenoidid

Arstiabi on tänapäeval sootuks midagi muud, kui veel 10 aastat tagasi. Teisest klassits on ka hinnad, mis mõnele inimesele täiesti kättesaamatud on. Kuigi vältimatu tasuta arstiabi saamiseks on meil kõigil õigus, pole võimalik seda õigust ära kasutada, kui juhtute asuma piirkonnas, kus pole võimalik arsti kutsuda või tegu on juhtumiga, kus pidev arsti väljakutsumine on mõttetu.

Kuidas siiski erinevate haigustega võidelda ning tekkivat ebamugavustunnet ja valu leevendada, kasutades selleks rahvameditsiini? Järgnevad soovitused on mõeldud vaid vastavate haigusnähtude lühiajaliseks leevendamiseks - põhjalikku ravi saab siiski anda vaid vastava ala spetsialist ning ka sel juhul tuleks konsulteerida, kas tema määratud raviga paralleelselt siintoodud meetodeid võib tarvitada.

 

Hambavalu

Hambavalu tabab meid ootamatult. On hea, kui saame kohe arsti poole pöörduda, aga kui hammas hakkab valutama öösel või suvemajas, tuleb abi otsida rahvameditsiinist.

  • Hambavalu puhul aitab ravimtaimede, näiteks salveitõmmisega loputamine. Loputamiseks võib kasutada ka tammekoorekeedust või teelehetõmmist. Suvel on kõige parem hõõruda igemesse värsket teelehemahla. Teelehed pestakse koos varreosaga külmas vees puhtaks, raputatakse kuivemaks, valatakse keeva veega üle, aetakse läbi hakklihamasina ja pigistatakse mahl läbi tiheda riide välja.
  • Valuvaigistamiseks võib hambale vajutada tükikese hapuoblikat või punast peeti ning hoida peal, kuni valu möödub.
  • Valu vastu aitavat ka granaatõunaseemned, mida tuleb närida koos meega.
  • Kui valutavas hambas on auk, tuleb see toidujäänustest puhastada ja panna sinna tükike taruvaiku. Kõlbab ka küüslauguplomm. Segage peenestatud küüslauguküüs leivasisuga ja pange seda massi hambaauku.
  • Hästi leevendab valu võrdsetes kogustes võetud küüslaugu, sibula ja soola segu, mida pannakse hambaauku ja kaetakse vatitampooniga.
  • Hambavalust võib lahti saada veel teekummeli või naistepunaga. Valage ürdile peale keeva vett, kurnake, pigistage taimemass veidi tahedamaks, mässige marlisse ning pange igeme ja põse vahele.

 

Parodontiit

Parodontiidi korral kahjustub ige, hävib hambajuureümbris, hammas kaotab ühenduse lõualuuga ja lõpuks langeb välja. Haiguse esimesteks tunnusteks on igemete sügelemine ja pakitsev valu. Ige tursub, muutub sinakaspunaseks ning veritseb söömisel ja hammaste puhastamisel. Parodontiidi puhul ei asenda kodused vahendid küll stomatoloogi määratud ravi, kuid võivad siiski kasuks tulla, kui ei oodata kiireid tulemusi, vaid kasutatakse neid järjekindlalt mitu kuud.

  • Masseerige kord päevas mikroelementidega soolasse kastetud harjaga igemeid. Ärge ainult liiga hoogu minge, muidu hakkavad igemed veritsema.
  • Võtke hommikul ja õhtul pärast sööki suhu kaks lusikatäit päevalilleõli ja loputage sellega 20 minutit hoolikalt igemeid - see aitab isegi siis, kui arstirohud pole soovitud tulemust andnud.
  • Püüdke süüa rohkem A- ja E-vitamiini rikkaid toite.
  • Parodontiidi vältimiseks õpetage lapsi sööma koredaid toite, mis annab igemetele ja hammastele rohkem tööd ning tagab rohke sülje- ja seedemahlade erituse, mistõttu suhu jääb vähem toidujäänuseid.

 

Põskkoopapõletik

Vahel kestab nohu nädalaid. Ühtlasi hakkab valutama pea ja teile tundub, nagu oleks lauba taga moodustunud suur malmikämp. Sellisest nohust ei saa te lahti lihtsal põhjusel: tegu pole lihtlabase nohu, vaid sinusiidi ehk põskkoopapõletikuga.

Külmetuse või allergiahoo ajal sulguvad põskkoobaste kanalid ning neisse kogunenud lima ja bakterid ei pääse välja. Aktiviseerudes põhjustavad need põletiku, mille tõttu piinlete ligemale kolm nädalat - kolm korda kauem kui tavalise külmetuse puhul. Mõistagi peate sinusiiti esialgu tavaliseks nohuks: on ju mõlemal haigusel ühesugused sümptomid: tekivad kerged külmavärinad, ninasõõrmed hakkavad kipitama, nina on kinni, pea raske ja hääl umbne.

Sinusiidil on aga üks kindel tunnus: see ei aja teid aevastama ning ninast tulev eritis on tihe ja kollakas, kuna tavalise külmetuse puhul on see vedel ja värvitu. Sinusiiti vältida on väga raske, aga kui see on juba tekkinud, tuleks seda võimalikult kiiresti ravida. Ilmselt tuleb teil sel juhul läbi teha antibiootikumikuur, ent abiks tulevad ka järgmised nõuanded.

  • Käige saunas - kuum leil vähendab põskkoobaste turset.
  • Sööge greipi. Neis viljades leidub glutatiooni - antioksüdanti, mis aitab reguleerida põskkoobaste rõhku. Glutatiooni on ka apelsinides, virsikutes, sparglis ja kartulis. Ninatilku kasutage lahjendatult.
  • Nuusake korralikult nina, tühjendades vaheldumisi mõlemad sõõrmed. Püüdke teha seda hääletult: tugev löristamine ajab bakterid ainult sügavamale põskkoobastesse.
  • Sööge mädarõigast. Kui teile mädarõika maitse ei meeldi, hingake seda lihtsalt sisse.
  • Loputage nina soolalahusega. See alandab ninaõõne turset, ehkki selle koostisse ei kuulu veresooni ahendavaid komponente. Lahustage pooles liitris keedetud vees teelusikatäis soola (vee desinfitseerimiseks tuleks seda keeta 10 minutit) ja tõmmake lahust vaheldumisi mõlemasse sõõrmesse.
  • Sööge toitu, mis aitab põskkoopaid puhastada: lisage kanapuljongile pool supilusikatäit punast pipart ja pool supilusikatäit kuivatatud küüslaugupulbrit. Pipra ja küüslaugu toimel tulvab veri nina ja põskkoobaste limaskesta ning hingamine muutub kergemaks. Kanaliha sisaldab tsüsteiini - aminohapet, mis vähendab lima teket ja leevendab ninaneelu ärritust.
  • Loobuge punasest veinist, sest selles leidub põskkoobast tursumist soodustavaid aineid.
  • Masseerige enne uinumist põskkoopaid. Selleks suruge nina poole minuti vältel kahelt poolt pöialdega ja laske siis lahti. Tehke nii mitu korda, sest see lihtne manipulatsioon soodustab vere juurdevoolu ning leevendab valu ja põskkoobastes tekkivat raskustunnet.

 

Adenoidid

Ninaneelu lümfikoe suurenedes tekivad adenoidid. Need võivad areneda juba lapse esimesel eluaastal, põhjustades nohu ja takistades läbi nina hingamist. Seepärast on lapse suu nii ärkvel olles kui ka magades pidevalt avatud.

Rahvameditsiin soovitab adenoidide raviks nina ja neelu mitmesuguste mahlade, keeduste ja tõmmistega loputada.

  • Peedimahl. Tilgutage pead kuklasse ajades 3-4 korda päevas paar tilka mahla ninna.
  • Soolalahus. Loputage sellega nina ja neelu. Eriti hästi mõjub merevesi. Last tuleb harjutada vett ninna tõmbama ja välja purskama. Veel parem on, kui ta tõmbab vett nina kaudu sisse ja purskab suu kaudu välja - nõnda peaks ta ühe kuuga adenoididest lahti saama. Kui merevett pole, võite selle ise valmistada. Selleks lisage klaasile soojale veele kuhjaga teelusikatäis soola ja 5-7 tilka joodi ning loputage saadud lahusega kaks korda päevas nina ja neelu.
  • Vereurmarohi. Pead kuklasse ajades laske kuu aja vältel 2-3 korda päevas ninna 3-4 tilka mahla.
  • Põldosjatõmmis. Valage 1 spl osjale 200 ml vett, keetke 5-7 minutit nõrgal tulel, kurnake ja loputage 2 korda päevas ninaneelu.

Allikas: 60 haigust