Lip-bumperi kasutamine

Dr. Tiina Sõlg Ortodontia Keskus
18. märts 2002


Milliste ortodontiliste probleemide raviks kasutatakse lip-bumperit, millised jõud seal toimivad, kuidas toimub aparaadi suhu asetamine ning milline on aparaadi välimus.

Lip Bumper (ingl.k otsetõlkes = "huule kaitseraud") on suust eemaldatav aparaat, mis sisuliselt kujutab endast kaart, mille eesosas asub plastikust ülekandepind, millele toimivad huulelihased.

See aparaat kasutab huulelihastelt tulevat jõudu, mis avaldab distaalset survet alumistele esimestele molaaridele hoidmaks ankurdust. Plastikust eesosa kindlustab vajaliku pinna, mille kaudu kantakse huulelt tulev surve kaare kaudu üle molaaridele, samal ajal takistades põskede ja huulte survet hammastele.

Lip Bumperiga saab alahuult hoida alumistest esihammastest eemal kuna tugev lihastesurve võib mõnikord pidurdada alalõua eesosa arengut, kallutades esihambad liialt keele poole. Kui lapsel on halb harjumus alahuult imeda võib selle aparaadi abil püüda sellest harjumusest lahti saada.

Lip Bumperi abil saab säilitada alumiste molaaride püstist asendit, kui eelnevalt on eemaldatud hammaskaarest mõni jäävhammas või on varakult kaotatud piimamolaarid või arenguliselt puudub premolaar(tavaliselt alumine viies(-ndad) hambad), sest molaarid kalduvad sellisel juhul ettepoole(mesiaalsele).

Suhu asetamine:

  1. Kaks-kolm päeva enne võrude proovi asetatakse alumiste molaaride vahele separatsioonikummid, et saaks järgmisel visiidil võrusid paigaldada.
  2. Võrude proov, võrude külge põsepoolselt kinnitatakse spetsiaalsed tuubid, kuhu aparaati hakatakse fikseerima. Lip-Bumperid on 3 erinevat suurust, igale patsiendile valitakse sobiv vastavalt hambakaare laiusele ja õpetatakse lapsele aparaadi suhu asetamist.

Suus kandmise aeg peab olema 12-14 tundi ööpäevas, ravi kestvus ~6-12 kuud.