Soovitusi ortodontiliseks esmaabiks

18. jaan 2002


Ortodontiliste aparaatide kandmisel võib aeg-ajalt ette tulla nende lahti tulemist, purunemist jm soovimatuid nähtusi. Kuidas käituda ning kuidas enesele esmast abi anda, kui ortodondi vastuvõtule pole võimalik kiiresti pöörduda?
Vaata lisaks:
Kuidas breketid töötavad

Ortodontiline ravi breketitega

Mida teha väljalöödud hambaga

Kui kummist kohahoidja tuleb ära, siduge kaks hambaniidi juppi läbi kohahoidja ning venitage see pikemaks ning nihutage edasi-tagasi liigutuste abil oma kohale hammaste vahel. Kui kohahoidja alumine osa läbib hammastevahelise kitsama koha, laske hambaniidid lõdvaks ja eemaldage - kohahoidja peaks nüüd jälle oma kohal olema

Kui breketeid läbiva traatkaare ots põhjustab ärritust, püüdke traadi otsa juhtida ärritatud alalt eemale kummist pliaatsiotsaga (pildil). Kui see ei õnnestu, püüdke kaareots katta väikse vaha-, vati- või nätsutükiga, kuni saate oma ortodondi vastuvõtule. Kaareotsa traadi lühemaks lõikamine on lubatud vaid äärmisel vajadusel, kui professionaalne abi on pikema aja jooksul kättesaamatu.

Kui traatkaar on tagumise molaari küljes asuva võru küljest lahti tulnud, võite proovida seda oma kohale tagasi suruda peeneotsaliste tangide või pintsettidega. Kui traadiots torgib iget, keelt või põske, tuleks selle otsa panna veidi vaha. Kui see ei aita, võib traadiotsa lühemaks lõigata vaid professionaalse abi puudumisel ning äärmisel vajadusel.

Kui breket on hamba küljest lahti tulnud, siis enamasti jääb ta väikse kummirõnga abil traatkaare külge pidama ning ei kuku ära. Kui breket loksub liiga tugevasti, võib proovida seda pintsettide abil tagasi oma kohale nihutada. Koheselt tuleks pöörduda ortodondi poole, kes breketi tagasi hamba külge liimib.

Kui mingi osa breketist puruneb ja teil õnnestub ära tulnud osa üles leida, võib õnnestuda selle osa parandamine. Kui te purunenud osa kogemata alla neelate, püüdke jääda rahulikuks. Makku sattunud breketiosa, väljub enamasti aja jooksul soolestikust ilma probleemideta. Kui ilmnevad aga hingamisraskused, on osa sattunud ilmselt hingamisteedesse ning osakese täpne asukoht tehakse kindlaks röntgenpildi abil. Pöörduge kiiremas korras arsti poole, et osake ei saaks liikuda kaugemale kopsudesse.

Kui reteiner puruneb, eemaldage see suust ning tooge tükid ortodondile, et see professionaalsete vahendite abil parandada või asendada.

Kui hambad muutuvad pärast igakuist visiiti ortodondi juurde valusaks, võtke 1 tund enne järjekordset visiiti 400 mg ibuprofeeni. Hambaid rahustab ka soolveega loputamine või tuimestava vahendi (nt Orabase-B) asuetamine igemetele. Kui teie hambad muutuvad hellaks ootamatult mitu nädalat pärast visiiti, pole see normaalne ning koheselt tuleks ühendust võtta oma ortodondiga.

Breketite vahele jäänud toiduosakeste eemaldamiseks kasutage hambaniiti või hambavaheharja. Abi võib ka olla sellest, kui teete hambaniidi sisse väikse sõlme ning liigutate seda hammaste vahelt läbi.

 
Hambaniidi ja hambavaheharja kasutamine

Kui te vigastate oma iget, põske või keelt, suruge puhta sõrmegaveritsev koht mõneks minutiks kinni. Kui veritsus ei lakka, võtke ühendust ortodondi või perearstiga.

Kui te vigastate oma hammast ja kild murdub lahti, püüdke kild üles leida, sest suure tõenäosusega on teie hambaarstil võimalik see tagasi liimida.

Kui jäävhambad hakkavad loksuma, tuleb sellele ortodondi tähelepanu juhtida. Breketsüsteemi kandmise ajal on hammaste väike nihkumine normaalne, kuid kui hammas liigub üles-alla juba sõrmeliigutuste abil, on tegu haigusliku nähtusega.

Kui te arvate, et olete murdnud oma lõualuu, püüdke sede hoida võimalikult liikumatuna ning toetada seda kasvõi käterätiku abil. Paistetuse korral tuleb teha külma kompressi. Viivitamatult tuleb pöörduda oma hambaarsti poole või esmaabipunkti. Kasulikuks võib osutuda mõni foto, kus teie nägu oleks võimalikult hästi näha - selle abil saavad kirurgid teie hambumuse ja näo taastada endisel kujul.