Suuõõne hügieenitoodete kasutamine raseduse ajal - 1.osa

Dr. S.Ulitovski, www.rusdent.com
17. dets 2001


Õige ja hoolikas individuaalne suuõõne hügieen raseduse kestel etendab tähtsat ja olulist osa hambahaiguste ennetamises ja kõrge hügieenistaatuse alalhoiul suuõõnes. Kuidas hoida hambaid tervena raseduse ajal?
Vaata lisaks:
Suuõõne hügieenitoodete kasutamine raseduse ajal - 2.osa

Loe 2.osa

Rasedus on äärmiselt keeruline aeg naisterahva elus, mis on seotud organismis toimuvate muutustega raseduse jooksul. Üheks oluliseks erinevuseks antud perioodil on organite ja kudede talitlusega kaasnevad muutused suuõõnes, mis on seletatav kõrgenenud vajadusega vitamiinide, fosfori, magneesiumi, kaltsiumi, raua ning muude mikro- ja makroelementide järele. Just selles perioodis hakkavad naistel tekkima parodondi haiguste ilmingud ja intensiivselt arenema kaariesest tekitatud kahjustused. Sedalaadi ilmingud on üsna seaduspärased, kuna on otseselt seotud toitainete defitsiidiga ema organismis, mis on seletatav vale toitumusega antud perioodil.

On täiesti loomulik, et kasvav imiku organism vajab üha enam toitaineid. Kui raseda toidus puuduvad täisväärtuslikuks arenguks vajalikud ained, hakkab ta neid tarbima ema varudepoodest. Kuna aga põhiliseks fosfori, kaltsiumi, fluori ja muude vajalike ainete põhitarbijaks on ema luud ja hambad, siis esmajärjekorras hakkavad kannatama just viimased. Sama protsess toimib ka muude organite ja kudedega.

On meeles, et kunagi varases raseduse staadiumis oleva naisterahva ravil soovitasin tal tarvitada fluori-kaltsiumi kompleksi sisaldavaid preparaate. Kui ta tuli minu juurde uuele ülevaatusele, teatas ta, et viibis vahepeal konsultatsioonil günekoloogi juures, kes teatas järgmist: milleks te sööte sisse kõiksugu keemiat, kui sünnituse alates hakkavad reied krampi tõmbama, siis ka tarvitate kaltsium-glükonaati. Õnneks patsient ei võtnud kuulda selliseid nõuandeid ja alustas kaltsiumipreparaatide tarvitamist vastavalt minu ettekirjutustele, rasedus lõppes õnnelikult ilma mingite silmnähtavate kahjustusteta suuõõnes.

Sagedaseim tüüpiline pilt, mis on nähtav raseduse esimestel kuudel suuõõnes on iseloomustatav:

  • igemete kerge turse,
  • hüpereemia, mis on tihti tsüanootilise väljanägemisega,
  • kõrgenenud veritsus,
  • katu ulatuslik teke

Oraalse hügieeni kvaliteedi langemine on tavaliselt seletatav sellega, et sellelaadsete menetluste käigus suureneb igemete veritsus, kõiksugune igemete puudutamine muutub ülimalt traumeerivaks, mille tõttu paljud naisterahvad sellises raseduse perioodis püüavad vältida suuhügieeni nõuete täitmist või viia see miinimumini. Selliste situatsioonide ärahoidmiseks ja nende kõrvaldamiseks on vahel otstarbekas alustada toitumisharjumuste parandamisest lähtudes toidu koostisest, pöörates suurt tähelepanu vitamiinide A, D, C osalusele. C-vitamiini puudulikkus üksi viib veresoonte seinte läbilaskvuse tõusule ning seinte muutumisele vähemelastseteks. Selle kõrval on muidugi ka vajalik suuõõne professionaalsete hügieenialaste protseduuride teostamine, mille eesmärgiks on igemepealse ja igemealuse hambakivi eemaldamine, mis iseenesest viib igemeturse vähenemisele, igemepapillide paranemisele ja traumaatilisuse vähenemisele hambapesu ajal.

Sageli on tõepoolest hammaste pesemine sellises situatsioonis käsitletav kui traumeeriv faktor. Esiteks väline trauma vahetu kontakti tekkimise tõttu, mis tekib hambaharja harjaste kookupuutel põletikulise igemekoega, teisalt on igemesisene trauma, mille tekitajaks on igemetaskus asetsev hambakatt ja hambakivi, mille vastu puutudes traumeerub eelkõige igeme liikuv osa hambaharja mehaanilise surve tagajärjel.