Kuidas mõista hambavalu

11. dets 2001


Hambavalu põhjus ei peitu alati hammastes - mõnikord võivad seda põhjustada hoopis muud tervisehädad. Kuidas oma hambavalu tõenäolistele põhjustele ise jälile jõuda?

Hambavalu põhjustavad mitmed faktorid ning sellele viitavad mõned järgmistest süptomitest:

  • tuikav valu, mis võib olla nii pidev kui ka vahelduv
  • valu tugevnemine külmade/kuumade toitude söömisel või joomisel
  • valu tugevnemine lamamisel jne

Hambavalu põhjused võivad olla:

  • kaviteedid (kaariesest kahjustatud hambaaugud)
  • abstsess - põletikuline mädanik, mis tekib hammaste või igemete ümbrusse
  • kõvad toidujäänused, mis on surutud hammaste ja/või igemete vahele
  • näo- ja/või hambatrauma

Mõnikord võib hambavalu põhjustada ka inimese tervislik seisund - mõni teine haigus, mis pole hammastega otseselt seotud. Kuid iga hambavalu põhjust tuleks otsida, kuna kontrollimata jätmisel võib see viia väga tõsise tervisehäireni või muutuda isegi eluohtlikuks. Mõned sellised olukorrad, kus hambavalu teke pole seotud hammaste tervisega, on:

  • Angiini korral põhjustab spetsiifilist kaelavalu ebapiisav vere voolamine läbi südamelihaste koronaararteri (südame toitearter). Angiini ravimata jätmisel võib tekkida südameatakk, mis võib olla fataalne. Lisaks valule hammastes ja kaelas kaasnevad hingeldamine, iiveldus, oksendamine jne
  • Alalõualiigese probleemide (TMJ disorder) korral tekib valu lõualiigeses (kõrva lähedal), mis võib kiirguda ka hammastesse ning mujale lõualuusse (Loe lähemalt siit)
  • Sinusiit on koljus asuvate siinuste põletik või nakatumine, mis võib kaasa tuua hambavalu. Seda esineb rohkem teatud aastaaegadel, kui üldlevinud allergiad on rohkem aktiivsed
  • Kõrvavalu võib samuti kiirguda ning tekitada hambavalu
  • Trigeminaalne neuralgia (närvivalu, ka tic douloureux) on valulik trigeminaalnärvi põletik, mis põhjustab mitmesuguseid näovalusid ning lihaste spasme; kaasneda võib ka hambavalu
  • Vähk - nii suuvähk kui ka teised vähivormid võivad tekitada valu lõualuudes ja hammastes

Et teha kindlaks, kas hambavalu on põhjustatud hambahädadest või mitte, tuleks alati konsulteerida oma hambaarstiga. Parim kaitse ning hambaravihaiguste ennetamise viis on külastada hambaarsti regulaarselt.

 

Sümptomite tõlgendamine

NB! Igasugusest (kas tuimast või teravast, pidevast või vahelduvast) valust igemetes või hammastes tuleb hambaarstile teada anda. Vastates järgmistele küsimustele, on võimalik jõuda tõenäolise hambavalu põhjuseni, kuid pidage meeles, et lõpliku diagnoosi saab panna ainult teie hambaarst.

Kas teil esineb üks või mitu järgmistest sümptomitest/olukordadest?
  • pidev või vahelduv hambavalu
  • üks hammas tundub teistest kõrgem või madalam
  • hammas loksub
  • hambavalu ei lase magada

ei

jah

Konsulteerige viivitamatult oma hambaarstiga! Võimalik, et tegu on põletikuga, mis võib tekkida mäda kogunemisest hambalähedaste kudede (sh luu) ümbrusse või on hambas väga sügav kaviteet. Põletikuga on seotud ka mitmed parodontaalhaigused.
Ravi: Kui hambaarstile tundub, et hammast on võimalik päästa, tehakse juurekanali ravi. Kui see pole võimalik, tuleb hammas eemaldada ning selle asemele panna implantaat, partsiaalprotees või sild, mis ei lase naaberhammastel nihkuda.

Kas teil esineb tuikavat, tukslevat hambavalu või on hammas väga tundlik külma/kuuma toidu suhtes mitme minuti jooksul pärast toiduga kokkupuutumist?

ei

jah

Väga sügavale liikunud vana täidis või hambavigastus on tekitanud hambanärvi põletiku.
Ravi: Hambaarst eemaldab kaariesest kahjustatud ala ja/või vana täidise. Kui närv pole paljastunud, pannakse "valuvaigistav" täidis. Kui aga närv on näha, võib vaja minna juurekanali ravi või hamba ekstraktsiooni.

Kas hambaarst on teinud ühele või mitmele hambale täidise viimase paari nädala jooksul?

ei

jah

Kas see teeb hammustamisel valu?
JAH -  ilmselt on tegu ebatasase või liiga kõrge täidisega, mida hambaarst saab veidi lihvida.
EI. Pärast täidise tegemist on mõnda aega kestev ebamugavus või tundlikkus (eriti külmadele jookidele) normaalne. Tundlikkus kestab enamasti vaid mõned minutid. Kui aga tundlikkus suureneb või tekib tundlikkus ka kuuma toidu suhtes, tuleks hambaarstiga konsulteerida, kuna tegu võib olla mingi hambanärvi kahjustusega või ärritusega.

Kas hambavalu tekib ainult külmade või magusate toitude söömisel ja kaob mõne sekundi möödudes?

 

ei

jah

Tegu võib olla täidise alla kogunenud kaariesega, hambasse tekkinud pragudega või ebaõigest hammaste harjamisest tingitud igemepiiri taandumisega (hambakael paljastub) või periodontaalhaigusega.

Ravi: Hambaarst võib teile soovitada täidise välja vahetamist. Kui tegu on hammaste ülitundlikkusega, võidakse soovitada spetsiaalset tundlikele hammastele mõeldud hambapastat, mis hambakaela tundlikes osades olevad mikroskoopilised torukesed täidab. Vaja võib minna ka periodontaalset plastilist kirurgiat, et paljastunud hambakael igemega katta.

Kas hammas on valus ainult hammustamise ajal?

ei

Probleem on ilmselt kaarieses või kaviteetides. Konsulteerige oma hambaarstiga.

jah

Hambasse võivad olla tekkinud praod või on kild väljas.

Ravi: Kahjustatud hamba kaitsmiseks võib olla vaja see katta krooniga. Kui valu tugevneb, läheb vaja juurekanalite ravi. Ülemiste tagumiste hammaste valu võivad põhjustada ka siinusprobleemid. Kui põhjused ei peitu hammastes, saadab hambaarst teid edasistele uuringutele teiste spetsialistide juurde.