Vastused enamlevinud küsimustele implantaatidest

4. dets 2001


Mis on implantaadid? Kas implantaadid on suus märgatavad? Kellele implantaate pannakse? Kas implantaadid tekitavad ka valu või ebamugavust? Mis on implantaatide kasutamise eelised? Kaua kestab ravi ja mis see maksab?
Vaata lisaks:
Implantaadi paigaldamine


Implantaatide eelised teiste proteeside ees

Mis on implantaadid?
Dentaalne implantaat on kõige lihtsamas tähenduses titaanist kruvi, mis asendab puuduva loomuliku hamba juurt. Implantaate paigaldatakse nii üla- kui alalõualuu sisse, kus nad luuga kokku kasvavad. Seejärel saab implantaati kasutaja ankruna, millele kinnitub hambakroon või -sild. Dentaalsete implantaatide abil saab asendada nii üht kui ka mitut hammast, kusjuures enamasti (v.a 1 hamba korral) on vajalike implantaatide arv asendatavate hammaste arvust väiksem.

Kas implantaadid on suus märgatavad?
Kui implantaat on luuga kokku kasvanud ning sellele on kinnitatud kroon või sild, paistab implantaadiga toestatud hammas täpselt nagu loomulik hammas. Implantaate on kasutatud juba pikka aega ning need säästavad näostruktuuri ning vähendavad hammaste kaotusest tingitud ebamugavusi.

Kellele implantaate pannakse?
Implantaate saab panna kõigile, kellel puudub 1 või enam hammast. Koos kroonide või sildadega asendavad implantaadid kaotatud hambaid. Millegipärast arvavad mõnikord vanemad inimesed, et nemad ei saa implantaatide eelistest täit rõõmu tunda. Tegelikult on hea tervis siin olulisem kui vanus. Kui te olete piisavalt terve hamba ekstraktsiooniks (eemaldamiseks), olete tõenäoliselt sobiv kandidaat ka implantaatide paigaldamiseks. Täpsema diagnoosi saab paika panna siiski teie hambaarst, arvestades ka teie meditsiinilist tausta.

Kas implantaadid tekitavad ka valu või ebamugavust?
Enamik patsiente tunneb pärast implantaatide paigaldamist tunduvalt väiksemat ebamugavustunnet, kui nad algul kartsid. Implantaatide paigalduse ajaks tehakse patsiendile anesteesia ja/või rahustav süst. Brånemarki ja Steri-Ossi implantaadid on kudede suhtes väga õrnad ning tekitavad minimaalselt ebamugavust. Kui te siiski kardate, tasub rääkida mõne patsiendiga, kellel on implantaadid juba paigaldatud.

Mis on implantaatide kasutamise eelised?
Eelisteks on parem väljanägemine, võimalus närida ja toitu nautida. Kaotatud hamba asendamine implantaadiga aitab aga kaudselt kaitsta ka allesjäänud hambaid ning lõualuud. Põhiline eelis ongi see, et implantaatide abil suhu paigutatud kunsthammas paistab välja ja töötab täpselt samuti kui loomulik hammas.

Kui kaua kestab ravi?
Ravi kestvus sõltub igast konkreetsest situatsioonist. Pärast implantaatide kinnitumist lõualuusse ning igemete taastumist on võimalik sellele kunsthammas(hambad) paigutada isegi paari päevaga.

Kas ma olen mingil ajal ka ilma hammasteta?
See sõltub olukorrast. Kui lõualuu kvaliteet lubab ning implantaadi paigaldamine õnnestub, on võimalik tühi koht koheselt täita ka ajutise krooniga. Kui aga hamba asendamist on vaja erinevatel kaalutlustel edasi lükata või selgub, et implantaati koheselt koormata ei saa, on võimalik valmistada suust eemaldatav ajutine protees. Samuti võib "kleepida" ajutise hamba naaberhammaste külge.

Palju see kõik maksab?
Ühe implantaadi hind koos krooniga on keskmiselt 15 000 kr, samas tuleb arvestada, et näiteks 4-5 kõrvuti asuva hamba korral piisab sageli vaid 2-3 implantaadist, millele kinnitub üks ühine sild. Seega enamasti pole vaja iga kunsthamba toetamiseks eraldi implantaati. Implantaatide ja kunsthammaste suhu paigutamise hind sõltub paljudest faktoritest, millest kõige olulisemad on asendatavate hammaste arv ning kasutatavate implantaatide arv, kuid ka asutus kus seda teha. Mõnikord on vaja enne implantaatide paigaldamist teha veel eelnevaid uuringuid ja ravi. Kõige täpsemalt saab lõplikku hinda öelda siiski implantaatide paigaldamisele spetsialiseerunud arst.

Kui kaua implantaadid vastu peavad?
Tänapäeval on teatatud isegi rohkem kui 30 aastat vastu pidanud implantaatidest ja kunsthammastest, kuid n.ö garanteeritud aeg on 90% juhtudel umbes 15 aastat. Enamasti kestavad need siiski tunduvalt kauem, sageli kuni elu lõpuni.

Kuidas implantaatide eest hoolitseda?
Implantaatide pika-ajalise töökindluse tagab nende eest korralik hoolitsemine. See tähendab iga-päevast korralikku hammaste puhastamist katust nii hambaharja kui -niidi abil. Ka oma rstile tuleb implantaate vähemalt 1 kord aastas näitamas käia.

Kui kaua on implantaate valmistatud?
Implantaate on edukalt kasutatud juba üle poole sajandi, kuid suuremaid uuendusi tõi sisse professor Brånemark 1950-ndate alguses. Esimene osseointegreeritud implantaat paigutati pärast põhjalikke eeluuringuid patsiendi suhu alles 1965.a