Kuidas breketid töötavad

28. nov 2001


Kui hambad pole reas, võetakse tarvitusele ühed enamlevinud ortodontilised aparaadid - breketid. Millistest osadest breketsüsteem koosneb ja millised on nende osade ülesanded?
Vaata lisaks:
Ortodontiline ravi breketitega

Rõõmus breketikandjaEt hambaid nihutada ohutult ning minimaalse ebamugavusega, tuleb seda teha õrnalt, rakendades neile pidevat survet suhteliselt pika aja jooksul. Selle saavutamiseks kasutatakse breketsüsteemi, mis kinnitatuna hambapindadele, tekitavad õrna survet igale hambale. Breketid kinnitatakse hammaste pindadele adhesiivi (spetsiaalse liimi) abil, mis on väga vastupidav, ent samas laseb hammastel nihkuda ning ei kahjusta hammast. Ortodontilise ravi käigus reguleeritakse breketeid mitmesuguste abivahendite abil, et saavutada välisjõu mõju hambale teatud suunas.

Breketsüsteem koosneb mitmetest väiksematest osadest, millel kõigil on oma ülesanne.

Breketsüsteemi osad


br3.gif (6278 bytes)Hammastele kinnituvad breketid on väga erineva kujuga ning need võivad olla valmistatud nii metallist (roostevabast terasest), plastmassist kui keraamilisest materjalist - viimased kaks materjali on hamba värvi või läbipaistvad, mistõttu kogu breketsüsteem on vähem märgatav (vt pilti).
Breketid liimitakse hammaste külge ning need on võimalik ortodontilise ravi lõppedes hammastelt ohutult eemaldada, ilma hambapinda kahjustamata. Breketid annavad hammastele edasi breketsüsteemi survejõudusid. Breketeid on kinnitatakse traditsiooniliselt hammaste välispindadele, kuid linguaalse ortodontia korral võib neid kinnitada ka sisepindadele, muutes breketid täiesti märkamatuks (loe täpsemalt artiklist "Linguaalne ortodontia").

Breketitest läbi kulgeb metalltraadist kaar, mis ühtlustab breketsüsteemi jõude kogu hambakaare ulatuses, nihutades hambaid nende "õigetele" kohtadele. Ortodontilise ravi käigus vahetatakse seda kaart vastavalt vajadusele mitu korda.


Värviline breketsüsteem


Traditsiooniline breketsüsteem

LigatuuridLigatuurid on väiksed kummi- või metallrõngad, mille abil breketikaar kinnitatakse breketite külge. Tavaliselt on need hallid või läbipaistvad, kuid valmistatakse ka erksavärvilisi, et neid saaks omavahel huvitavalt kombineerida (eriti levinud on nende sobitamine oma riietuse värvidega).

Konksud on väikesed breketitele kinnituvad haagid, mille külge on võimalik patsiendil kinnitada elastikuid, mis seovad omavahel ülemise ja alumise hambakaare teatud hambad.

Elastikud ehk kummisikutid on pikad kummist rõngad, mida võib ortodontilise ravi käigus vaja minna, kuna need tekitavad lisajõude ning aitavad hambaid ja lõualuud nihutada ning hoida paremas positsioonis. Kui elastikut järjekindlalt kasutada, võib see ortodontiliseks raviks vajaminevat aega lühendada.

Breketravi kestab sõltuvalt olukorrast 6-36 kuud. Selle aja jooksul on eriti oluline korralik suuhügieen, kuna breketite vahele koguneb hambakatt väga kergesti. Ravi lõppedes eemaldatakse breketid hammastelt, hambad puhastatakse ning pärast seda peab u 6 kuud kandma reteinerit, mis tagab, et hambad oma endistele kohtadele tagasi ei nihkuks. Reteiner võib olla nii fikseeritud kui eemaldatav.

Eemaldatav reteiner
Eemaldatav reteiner

Fikseeritud reteiner
Fikseeritud reteiner

Vt lisaks artiklit