Hambaarst.ee › Artiklid › Artiklid spetsialistile › Hambaraviseadmed › Kuidas valida valguskõvastavat lampi - 1.osa

Kuidas valida valguskõvastavat lampi - 1.osa

 0 häält
Dr George Freedman, DDSDr George Freedman, DDS
19.nov. 2001
Komposiitidega töötades on hambaarstil praktiliselt piiramatu aeg, et valida välja sobivaimad komposiitide värvid ning vormida neist võimalikult loomutruu hambakuju. Kuid milliseid omadusi arvestada valguskõvastava lambi valikul?
Loe ka neid

Isekõvastuvad komposiidid tulid hambaravis kasutusse 1970-dnatel ning kuigi need olid amalgaamtäidistest esteetilisemad, ei sobinud need individuaalseks ning kunstipäraseks tööks. Nende toodete tööaeg oli piiratud restoratsioonimaterjalide keemilise kõvastumisega. Seetõttu olid hambaarsti võimalused vormida hambale sobivat kuju ning anda loomulikku värvi suhteliselt piiratud.

Valguskõvastuvate (light cured ehk valgusega initsieeritud restoratiivmaterjalide) kasutuselevõtt 1980-ndate alguses tähendas tohutut edasiminekut hamba välimust tähtsustava hambaravi suunas ning see on kestnud kuni tänapäevani. Viimase veerandsajandi jooksul leiutatud komposiidid on siiski vaid osa esteetilisuse revolutsioonist. Enamik kasutatavaid kosmeetilisi protseduure on seotud ja sõltuvad valguskõvastava lambi (curing light) omadustest. Valguskõvastuvatel komposiitidel on rida eeliseid:

  • piiramatu, hambaarsti poolt kontrollitav tööaeg
  • paranenud materjalide omadused
  • töö mugavus

Komposiitidega töötades on hambaarstil praktiliselt piiramatu aeg, et valida välja sobivaimad komposiitide värvid ning vormida neist võimalikult loomutruu hambakuju. Valguskõvastuvate vaik-komposiitide mitmekesised omadused julgustavad neid kasutama väga paljude hambaravi probleemide lahendamiseks. Kuna valguskõvastuvate materjalide korral langeb ära vajadus neid ise segada, tagab see materjali koostise just sellisena nagu tootja on seda ette näinud. Viimastel aastatel on valguskõvastuvate komposiitide kategooriad veelgi laienenud - uued hübriidid, mikrofillid jmt on muutmas hambaravi üha lihtsamaks, paremaks ning kiiremaks.

Seega pole mingi ime, et õige valguskõvastava lambi valimine on praktiseeriva hambaarsti jaoks äärmiselt oluline küsimus. Näiteks 2000. aastal USA hambaravide seas läbi viidud küsitlusest selgus, et viimase aasta jooksul on uue kiir-kõvastava (fast-curing) lambi ostnud 51% vastanutest ning veel 10% kavatseb seda kohe teha. Kuna saadaval on üha laienev valik valguskõvastavate lampide erinevaid tüüpe ning brände, on nende seast õige valimine raske. Samal ajal on väga raske välja selekteerida erinevate lampide mõneti vastukäivaid näitajaid ja eeliseid ning püüda nende parameetrite seast leida ideaalset. Lambi valimisel on tänapäeval peamisteks argumentideks tema töökiirus, valguse intensiivsus ning töörezhiimi tüüp.

Kõvastamise kiirus

Traditsioonilistes lampides on valgusallikaks halogeentoru ning ühe täidise kõvastamiseks kulub u 40 sekundit. Kuna kiirus on isekõvastuvate komposiitide omast tunduvalt suurem, on sellest saadav aja kokkuhoid kogu nädala lõikes juba märkimisväärne. Selline kiirus on aga halogeenlampide ca 20-aastase arendustöö vili. Kiirkõvastavates lampides kasutatakse kas plasmakaart või argoonlaserit. Kuna need on võimsamad valgusallikad, on ka komposiitide kõvastamise kiirus suurem kui halogeenlampidel. Sõltuvalt tootjast võib kõvastamiskiirus ulatuda 5-12 sekundini. Selline kiirus on eriti sobiv asutustele, mis on spetsialiseerunud komposiitide kasutamisele, lubades säästetud aja arvelt kokku hoida kümneid tuhandeid kroone aastas. Suured kõvastamisekiirused on pannud mõned spetsialistid kõvastumise efektiivsuses kahtlema, kuna nii võivad komposiidi ja hamba või komposiidi enda siseselt tekkida lisapinged. Nüüdseks on tehtud juba palju sellealaseid uuringuid ning on jõutud järeldusele, et lisapingete teke pole seotud mitte niivõrd kõvastamismeetodi eripäradega (nt kiirusega). Eelkõige tekivad eri tüüpi komposiitide (nt mikrofilli ja hübriidkomposiidi) vahel lisapinged nende ebasobiva koostise tõttu, mitte liiga suurest kõvastamiskiirusest. Kiirkõvastavad lambid on halogeenlampidest märkimisväärselt kallimad, kuid nende kasutuselevõtt võib end säästetud aja tõttu üsna kiirelt tasa teha.

Loe 2. osa ja 3.osa

Märksõnapilv