Hambaarst.ee › Artiklid › Artiklid patsiendile › Hambahaigused ja raviprotseduurid › Alalõualiigese haiguslikud seisundid - 2. osa

Alalõualiigese haiguslikud seisundid - 2. osa

 0 häält
08.nov. 2001
Artikli 2.osas selgitatakse, kuidas hambaarst saab mandibulaarliigese probleemide korral aidata ning millised on põhilised ravivormid.
Loe ka neid*Alalõualiigese haiguslikud seisundid - 1. osa *Alalõualiigese raviaparaat

Loe 1.osa

Kuidas saab hambaarst aidata

Hambaarst on sellise probleemi korral üheks võtmeisikuks meeskonnas, kuhu sõltuvalt probleemi põhjustest kuuluvad veel ortodont, suukirurg, perearst, psühhoterapeut ja vajadusel ka psühholoog. Kuna liigesprobleemi sümptomid sarnanevad mitmete teiste haiguste omadele, tuleb lõpliku ja täpse diagnoosi panemiseks teha mitmeid hambaravialaseid ja meditsiinilisi uuringuid. Kui põhjused sisaldavad lisaks hambumusprobleemidele ka teisi, suunab hambaarst teid vastava spetsialisti vastuvõtule edasise diagnoosi või ravi saamiseks.

Kui tunnused viitavad hambaprobleemidele, tehakse hammaskonnast ja lõualuudest ilmselt esmalt röntgenülesvõtted. Lisaks võib vaja minna hammaste jäljendeid, et uurida võimalikke hambumusprobleeme (st kas ülemised ja alumised hambad sobituvad vastastikku korrektselt).

Normaalne mandibulaarliiges
Normaalne liiges

Üleliigselt kokkusurutud kettaga liiges
Surutud kettaga liiges

Mitmete kahjustustega liigeseketas ja artikulaarpind
Mitmete kahjustustega liiges

 

Ravi

Hambumushäirete korral püütakse seda kõigepealt korrigeerida, et hambumus oleks õige. Selleks võib vaja minna hambakroone ja hambakontuuride korrigeerimist. Kui tegu on bruksismiga ehk hammaste krigistamisega, võidakse selle ärahoidmiseks paigaldada hammaste vahele spetsiaalne kape, et ülemisi ja alumisi hambaid rohkem lahus hoida. Vaja võib minna ka ortodontiliste aparaatide abi. (Vt lisaks: Temporomandibulaarliigese raviaparaat)

Ajutiselt püütakse leida ka mingit ravi lihaste pingeseisundite ja valu vastu - nendeks on lõdvestavad harjutused, valuvaigistid, soojad ja külmad kompressid. Teile võidakse soovitada ka spetsiaalseid lõualuu harjutusi, mis lihaseid tugevdavad, ning kõvemast toidust (nt porganditest) hoidumise dieeti. Suurt abi võib olla ka psühhoteraapiast, mis vähendab üleüldisi pingeid. Füsioloogiline ravi võib hõlmata lisaks ultraheliravi ja rühiharjutusi.

Liigesprobleemi lahendamiseks on vaid üksikutel juhtudel vajalik kirurgiline sekkumine, mille korral artroskoopiliste ning artrotsenteesi peenikeste instrumentide ja nõelte püütakse liigest loputada ning sinna süstida põletikuvastaseid ained. Pehmete kudede kirurgiat on vaja siis, kui liigeste vahelise ketta asend vajab korrigeerimist või on tegu "lukustunud" lõuaga.

Lõppsõna

Kui kahtlustate, et teie valu ja ebamugavustunne võivad olla põhjustatud mandibulaarliigese probleemidest, tuleks esmalt konsulteerida oma pere- või hambaarstiga, kes oskavad vajadusel teid aidata või teiste spetsialistide juurde suunata.

Märksõnapilv