Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 2.osa

Birgit Junfin Glass, DDS, MS Texas, USA
2. nov 2001


Artikli 2.osas vaadeldakse panoraamröntgenpildi vigu, mis on põhjustatud sellest, et patsient on ekspositsiooni ajal fookusest väljas.
Vaata lisaks:
Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 1.osa
Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 3.osa

Loe 1.osa

Joonis 3
Image91.jpg (22988 bytes)

PROBLEEMID: Mõlema hambakaare eesosa on fookusest väljas, mistõttu hambad on udused ja kitsad;premolaaride kujutised kattuvad; selgroog on pildil liiga tugevalt näha

VÕIMALIK PÕHJUS: Patsient asus kujutise tasandist eespool

KÕRVALDAMINE: Kontrollige, et patsient hammustaks korralikult hammustusplokki (selle puudumisel võib kasutada ka vatirulli) – lõikehambad peavad asuma plokil spetsiaalses vaos. Korrastage lõuatoe asendit.

SOOVITUSED: See probleem esineb sageli eeshammaste puudumisel, mistõttu on lõuga raske positsioneerida. Sellegipoolest tuleks püüda igemepiir sättida plokil asuvast vaost tahapoole (st röntgenitoru suunas). Ülemise hammasterea paremaks positsioneerimiseks võib kasutada vatitampooni või marlirulli. Probleemi jätkumisel on tegu ilmselt lõuatoe või hammustusploki vale asendiga, mis vajab korrigeerimist.


Joonis 4
Image92.jpg (23260 bytes)

PROBLEEMID: Mõlema hambakaare eesosa on fookusest väljas, mistõttu hambad on udused ja laiad. Alumise lõualuu vari on liiga tugevalt näha.

VÕIMALIKUD PÕHJUSED: Patsient asus kujutise tasandist tagapool ning võis ekspositsiooni ajal end liigutada.

KÕRVALDAMINE: Kontrollige, et patsient hammustaks korralikult hammustusplokki ning et lõug asuks kindalt lõuatoel.

SOOVITUSED: Kuna fokaaltasandi eesmine osa on väga kitsas, siis igasugune hammaste ära nihkumine segab kõikide kroonide ja köprude korralikku jäädvustamist. Kui patsiendi esihambad on tugevalt ettepoole kaldu, ei tasu neid positsioneerida täpselt hammustusploki vaole, vaid veidi ettepoole.


Joonis 5
Image93.jpg (26854 bytes)

PROBLEEMID: Alumise lõualuu lõikehammaste juured on fookusest väljas; keeleluu vari on liiga tugevalt alalõual näha; premolaaride kujutised kattuvad tugevalt;

VÕIMALIK PÕHJUS: Patsiendi pea oli kallutatud allapoole – lõug oli liiga taga ja pea ülaosa liiga ees.

KÕRVALDAMINE: Röntgenseadme dokumentatsioonist kontrollige, kuidas seada näo anatoomilised punktid seadme suhtes õigesti.

SOOVITUSED: Iga seadme korral tuleb hoolikalt uurida patsiendi positsioneerimise tingimusi. Korraliku tulemuse peaks kindlustama ka see, kui oklusaalpind positsioneerida põranda suhtes –5 kraadise nurga all. "Kasulikum" on eksida nii, et lõug on liiga all, kui et liiga ülal.


Joonis 6
Image94.jpg (24427 bytes)

PROBLEEMID: Ülemised lõikehammaste juured on fookusest väljas; ülalõualuu vari on liiga tugev;

VÕIMALIK PÕHJUS: Patsiendi pea oli kallutatud ülespoole – lõug oli liiga ees ja pea ülaosa liiga taga.

KÕRVALDAMINE: Röntgenseadme dokumentatsioonist kontrollige, kuidas seada näo anatoomilised punktid seadme suhtes õigesti.

SOOVITUSED: See viga võib tahtmatult tekkida siis, kui soovite alumisi lõikehambaid ning ümbritsevat luud näha eriti selgelt. See võib juhtuda eriti selliste panoraamröntgeni seadmetega, mille kollimatsioon võimaldab vaadelda vaid piiratud lõualuu osa.