Hambaarst.ee › Artiklid › Artiklid spetsialistile › Ortodontia › Invisalign naeratus pole täiuslik - 1.osa

Invisalign naeratus pole täiuslik - 1.osa

 0 häält
Jennifer Huget, The Washington Post
02.nov. 2001
"Nähtamatud" breketid on kallid ning ei sobi igaühele, kuid need võivad teha hambaarsti rikkaks. Artikli 1.osas vaadeldakse nende breketite kasutamise plusse ja miinuseid spetsialistide seisukohalt.
Loe ka neidInvisalign naeratus pole täiuslik - 2.osa

Üks viimase aja värskeimaid ja enim kõmu tekitanud Ameerikas leiutatud ortodontilisi aparaate on Invisalign breketid. Need maksavad pea sama palju kui tavaline ortodontiline ravi ning sellega kaasneb multimiljoniline reklaamikampaania. Kahjuks pole aga süsteemi usaldusväärsuse kohta seni piisavalt kliinilisi andmeid. Sellegipoolest on sellest läbipaistvast plastikust valmistatud eemaldatavast ning nagu nimigi ütleb - peaaegu nähtamatust breketsüsteemist saanud traditsiooniliste breketite alternatiiv eeskätt täiskasvanute jaoks.

Align Technologies Inc tutvustas esmakordselt seda uuenduslikku breketsüsteemi juba 1999.aastal ning nüüdseks kannab ainuüksi USA-s neid 15 000 inimest. Firma sõnul on ka kolmveerand Põhja-Ameerika 8500-st ortodondist saanud juba selle süsteemi kasutamiseks spetsiaalse väljaõppe. 5-tunnine õppeprogramm sisaldab muuhulgas põhjalikku videopresentatsiooni ning küsimuste-vastuste foorumit.

Invisalign süsteemi põhimõte on tegelikult juba aastakümneid vana - terve seeria eemaldatavate ortodotniliste aparaatide abil juhitakse hambad õigesse kohta. Paraku olid kõik varasemad katsed liialt kallid ning töömahukad, et neid tööstuslikult oleks olnud võimalik tootma hakata, kuna iga üksik breketsüsteem omab täiesti spetsiifilist kuju, mis peab olema piinliku täpsusega paigas. Invisalign'i geeniused on suutnud panna seda tööd tegema arvutid - need tekitavad patisendi suust 3-mõõtmelise kujutise ning juhivad ka breketiseeria valmistamist otsast lõpuni. Inimtööjõu minimaliseerimine teebki uue süsteemi paljudele taskukohaseks.

Vastupidiselt ootustele ei tee arvutustehnika ulatuslik kasutamine seda süsteemi siiski odavaks. Align väidab, et kogu ravi võib patsiendile olenevalt keerukusest minna maksma 2000-8000 dollarit. Keskmine ravi, kus nihutatakse nii alumisi kui ülemisi hambaid, maksab kokku 4000-6000 dollarit. Selle hinna sees on ka breketiseeria valmistamise hind 1000-3000 dollarit, mille ortodont peab Align laborile maksma. Ülejäänud summa on juba ortodondi enda otsustada, mistõttu lõpphind varieerub suuresti. Align süsteemi korral on ortodondi töö kontrollvisiitide ajal siiski minimaalne ning tunduvalt väiksema ajakuluga kui traditsiooniliselt.

Kahjuks räägib praktika aga midagi muud. 34-aastane Washingtoni kinnisvaramaakler Peter Greeves maksis oma 17-kuulise Invisalign ravi eest kokku 7000 dollarit, samas kui traditsiooniline breketravi oleks läinud maksma vaid 3000 dollarit. Sellegipoolest on ta uue süsteemi kasuks otsustamisega rahul, kuna määravaks sai siin selle mugavus ja välimus. Kui patsient ka saab endale Invisalign breketetite "nähtamatuse" eest lubada lisakulutusi, ei sobi need siiski igaühele.

"Invisalign sobib hästi hammaste nihutamiseks hambakaare sees," selgitab ortodont Wayne Hickory. "Keerukamate ning mitmete ortodontiliste probleemidega patsientide korral alustan aga ravi esmalt traditsiooniliste breketitega ning lähen pärast suuremate korrektsioonide tegemist üle Invisalign’ile. Paraku ei saa umbes 1/3 patsiente selle süsteemiga ravida, kuid see pole probleem, kuna ortodont saab tänapäeval ravi valida kümnete erinevate efektiivsete ortodontiliste aparaatide vahel."

Ortodontist Richard Levy nõustub, et Invisalign sobib hästi vaid kuhjunud hammaste ning suuremate hambavaheliste tühikute korral. Mittesobiva hammustuse maloklusioonide ning skeletaalsete struktuuride vigadest tingitud probleemide korral pole Invisalign’iga erilisi lootusi. Kuigi selle toote kohta praktiliselt puuduvad uurimistööd (hetkel tehakse 4 sellealast uurimust ning Align veebilehel on ära toodud 30 kliinilist juhtumit), on Ameerika Ortodontide Liidu president Michael Rennert kindel, et seda süsteemi saab edukalt kasutada teatud spetsiifilistel juhtudel (nt täiskasvanute väikeste ortodontiliste probleemide ravil) - see on lihtsalt järjekordne alternatiiv, mida ortodont saab oma töös kasutada.

Align esindaja pole aga sellega nõus, väites, et nende süsteem suudab ravida praktiliselt kõiki ortodontilisi probleeme, mida suudavad ka traditsioonilised breketid. "Traditsioonilised breketid tulevad raviga paremini toime ainult puuduvate hammaste korral, kuna sel juhul on ankurdamine lihtsam. Kuid loomulikult on mõlema ortodontilise süsteemi kasutamine keelatud igemehaiguste, ravimata kaariesekahjustuste ning ulatuslike TM liigesprobleemide korral".

Märksõnapilv