Näomaski kasutamine

Dr Merle Kassmann, Ortodontia Keskus
2. nov 2001


Milliste ortodontiliste probleemide korral kasutatakse raviks näomaski? Millised on näidustused ja mida tuleb lisaks kasutada?

Näomaski kasutatakse selliste hambumusanomaaliate korral, kui alalõug on asub ülalõuast eespool ning probleem on vähe arenenud ülalõualuus. Näomask soodustab ülalõualuu kasvu, samas pidurdades alalõualuu kasvu.

Näomaskiga ravitakse patsiente, kellel on:
1. Normaalse kaldega ülemised esihambad.
2. Normaaalne või lühenenud näo pikkus.
Ravi peab alustama juba 5-8 aasta vanuselt. Mida varem alustada aparaadi kasutamist, seda paremaid tulemusi võib loota. Väga raske on prognoosida puberteedi eelset kasvu ja just selles eas võivad tekkida tagasilöögid.

Koos näomaskiga tuleb kasutada ka suusiseseid aparaate:
1. Kiire suulae (palatinaalne) laiendaja - avab luulised õmblused ülalõuas ja soodustab ülalõua ette toomist. Aparaat koosneb tagumistele purihammastele kinnitatud võrudest, mille külge on joodetud vint. Konksud näomaski jaoks asetatakse silmahammaste ja purihammaste vahele. Konksude suund peaks olema paralleelne mälumispinnaga.
2. Quad-helix koos konksudega.
3. Mälumispinna kape aitab vältida dentaalseid muutusi. Vajadusel võib kape tsementeerida hammastele, kuid sellisel puhul halveneb peaaegu alati suuhügieen.

Kasutamine

Näomask toetub lõuatsile ja otsmikule ning nende toetuspindade vahel asub terastraadist raam. Raami külge on kinnitatud konksud. Kummid kinnitatakse suusiseste ja väliste konksude külge. Kasutatakse 450g suurust jõudu mõlemal poolel. Aparaati kantakse 12-14h tundi ööpäevas. Kui vahe ülalõua ja alalõua vahel üle 4mm tuleks arvestada raviplaani tegemisel kirurgilise ravi võimalusega.