Millega mõõta hingeõhu värskust

2. nov 2001


Inimese nina pole alati kõige adekvaatsem lõhnatundja, eriti kui peate andma "sõltumatu" hinnangu oma sõbra hingeõhule. Kas hingeõhu värskust on võimalik mõõta ka mõne aparaadi abil? Selgub, et on küll.
Vaata lisaks:

13.okt 2003

Suulehast ja seda põhjustavast halitoosist on Hambaarst.ee-s ka varem juttu olnud (vt artiklit "Kõik halvast hingeõhust ehk Mis on halitoos?"). Kõige esimese sammuna tuleb aga kindlaks teha kas tema hingeõhk on normaalne või selles sisaldub liiga palju väävliühendeid, mis viitavad halitoosile.

Oma pihu sisse hingates pole võimalik halva hingeõhu olemasolus veenduda, kuna oma keha lõhna me tavaliselt ei tunne. Et ka lähedaselt inimselt võib olla väga raske paluda hinnata oma hingeõhu värskust, siis on turule jõudnud ka spetsiaalsed aparaadid, mis suudavad hingeõhus sisalduvaid väävliühendeid üsna täpselt mõõta ning saadud tulemuse põhjal anda hinnagu teie hingeõhu värskusele.

Üheks selliseks aparaadiks on BreathAlert - see on mobiiltelefoni suurune ning hingeõhu värskuse kindlaks tegemiseks tuleb hingata tema ülemises osas asuvasse avasse, mille taga asuvad sensorid hingeõhus sisalduvate väävligaaside kontsentratsiooni alusel 5-pallises skaalas värskust hindavad. USA-s maksab BreathAlert 30 dollarit.


BreathAlert

Lisaks portatiivsetele BreathAlert-tüüpi aparaatidele, mida patsient ise saab kasutada, on olemas ka professionaalidele mõeldud aparaadid, mis suudavad väljahingatavs õhus sisalduvaid väävlimolekule väga täpselt loendada ning tulemuse ka välja printida.

Üheks tuntumaks aparaadiks on Halimeter (alumisel pildil). Kuna väljatrükitavate graafikute alusel saab korduvate visiitide käigus võrrelda hingeõhu värskuse muutumist, muudab see aparaadi eriti interaktiivseks ning hinnatavaks. Lisaks väljatrükile on aparaadil loomulikult ka vedelkristall displei, mis näitab tulemust reaalajas. Kui väävlimolekule on õhus rohkem kui 75 ppm, viitab see halitoosile.


Halimeter