Ksülitool ja teised kunstlikud magusained

Terje Altosaar, suuhügienist
2. nov 2001


Teadmine, et sagedane sahharoosi sisaldavate toodete söömine põhjustab suurenenud kaariesriski, on tinginud olukorra, kus on hakatud enam kasutama teisi magusaineid. Häid tulemusi on saavutatud ksülitooliga. Ulatuslike uurimustööde tulemusena võib väita, et ksülitooli pidev ja korrapärane kasutamine aitab parandada suu tervist.
Vaata lisaks:
Hambakaaries ja selle tekkepõhjused

Hambakaariese diagnostika ja ravi

Ladestused hammastel ning neist tingitud haigused

Ksülitool toob kauni naeratuse ja terved hambad

Teadmine, et sagedane sahharoosi sisaldavate toodete söömine põhjustab suurenenud kaariesriski, on tinginud olukorra, kus on hakatud enam kasutama teisi magusaineid. Häid tulemusi on saavutatud ksülitooliga. Ulatuslike uurimustööde tulemusena võib väita, et ksülitooli pidev ja korrapärane kasutamine aitab parandada suu tervist. Ksülitooli närimiskummid on võitmas laste ja noorte poolehoidu hambaaukude ennetajana. Ksülitooliga maitsestatud pastillid ja imemistabletid aitavad nt kuiva suu probleemidega inimestel säilitada hammaste korrashoidu.

Ksülitooli leidub väikestes kogustes paljudes taimedes: sibul, porgand, maasikad, vaarikad, banaan jt.

KSülitool ei põhjusta mingitel tingimustel kaariest, vaid on kariostaatiline ning antikariogeenne. Lisaks võib ksülitoolil olla olenevalt kasutustihedusest ja -meetodist terapeutiline ja remineraliseeriv mõju juba tekkinud kaariesele.

Ksülitool on suhkrualkohol, mis imendub aeglaselt passiivse difusiooni abil. Aeglase imendumise tõttu mõjutab ksülitool veresuhkrut aeglaselt ning esimese etapi ainevahetus on insuliinist sõltumatu. Ksülitool sisaldab energiat nagu teised suhkruhüdraadid, tema energiasisaldus on aga veidi väiksem nagu teistel suhkrualkoholidel.

Energiatuteks magusaineteks nimetatakse maitsestamisaineid, millest organismi ei vabane energiat või vabaneval energial ei ole olulist mõju. Mõeldud on nad eelkõige diabeetikutele. Nende magusus sahharoosiga võrreldes on suur.

SUHKRU ALKOHOLID (sisaldavad energiat)

MAGUSUSASTE Sahharoos=1

KARIOGEENSUS

Ksülitool

1.0

Kaariest ennetav mõju

Sorbitool

0,5-0,7

EI

Mannitool

0,6-0,7

EI

Maltitool

0,7-0,9

EI

Sorbitooli- ja maltitoolitärklisesiirupid

0,4-0,8

EI

ENERGIATUD MAGUSAINED
Sahhariin

300-500

EI

Tsüklamaat

30

EI

Aspartaam

100-200

EI

Asesulfaam K

130-200

EI

Väikesed kogused ksülitooli imenduvad tõhusamalt. Igapäevaseks kasutamiseks mõeldud toodetes on ksülitooli kogused suhteliselt väikesed, ksülitool imendub hästi ning tema energia läheb efektiivselt kasutusele. Kui korraga manustatavad ksülitoolikogused on suured, võib aeglase imendumise tagajärjel tekkida mõnel inimestel kõhulahtisust ja puhitust. Eelkõige võib märgata probleemi laste "kommipäevadel", kus korraga tarbitakse liiga suurtes kogustes ksülitooli. Kaariese ennetamiseks vajatav ksülitoolikogus on nii väike, et probleeme ei teki isegi ksülitooliga mitteharjunud inimesel. Närimiskummi ühe padjakese keskmine suhkrualkoholi sisaldus on 1 gramm.

Ksülitoolitooteid soovitatakse kasutada:

  • inimestel, kellel tekib rohkelt hambaauke (kaariesriskirühm);
  • lastel, kellel lõikuvad hambad (eriti püsivad);
  • noortel (puberteedieas);
  • inimestel, kellel on vähenenud süljeeritus.

Aktiivne ksülitooli kasutamine tähendab, et ksülitooli kasutatakse korrapäraselt vähemalt 2-3 korda päevas, peale sööki ja tootena, mis suus mõjuks pikemat aega (umbes 5 minutit).